statystyki

Prokurator Zalewski się myli

autor: Piotr Kruszyński, Marcin Warchoł02.10.2015, 00:00
prof. dr hab. Piotr Kruszyński/ fot. ze strony kruszynscy.com

prof. dr hab. Piotr Kruszyński/ fot. ze strony kruszynscy.comźródło: Materiały Prasowe

Nie ma demokratycznego procesu karnego bez sędziego ds. postępowania przygotowawczego - piszą prof. Piotr Kruszyński i dr Marcin Warchoł.

Prokurator Edward Zalewski w wywiadzie opublikowanym dwa tygodnie temu („Niezależność prokuratury jest zagrożona”, Prawnik z 18 września 2015 r.) powiedział, że jest „całkowicie przeciwny” wprowadzeniu sędziego ds. postępowania przygotowawczego, gdyż „to pomieszanie ról” i w „Europie się od tego odchodzi”, a ponadto wskazał, że trzeba się na coś zdecydować: albo proces kontradyktoryjny, albo sędzia do spraw postępowania przygotowawczego. W opinii tej znalazły się dwa nieprawdziwe stwierdzenia.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Malcolm(2015-10-02 11:15) Zgłoś naruszenie 00

    jakoś dziwnym trafem ciągle nie można oprzeć się wrażeniu, że wg powyższej koncepcji sądy i sędziowie w procesie karnym są i do orzekania i do kontroli i do gromadzenia materiału - to po kiego licha jest prokurator potrzebny w tym systemie?
    nie po to przypadkiem nowelizowano kpk, by sąd był od orzekania w procesie konradyktoryjnym a ściganie i gromadzenie należało do organów ścigania, którymi sądy nie są?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane