statystyki

Niebieski Parasol bez rekordu i bez nazwiska prezydenta

28.09.2015, 23:57; Aktualizacja: 28.09.2015, 23:57

Z bezpłatnej porady skorzystało blisko 6,3 tys. osób, o ponad 2 tys. mniej niż rok temu.

W trwającej w dniach 14-19 września 6. edycji akcji pro bono samorządu radcowskiego wzięło udział 1007 radców prawnych i 161 aplikantów, którzy udzielili ponad 6 tys. porad. Tradycyjnie już osoby korzystające ze wsparcia radziły się przede wszystkim w sprawach z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego, a także w kwestiach spadkowych. Mniejsze zainteresowanie akcją można tłumaczyć m.in. tym, że w tym roku po raz pierwszy została ona podzielona na dwie odsłony (poprzedni „parasol” miał miejsce w kwietniu). Dodatkowo w mediach „przykryły” ją doniesienia dotyczące systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, który ma ruszyć z początkiem 2016 r.

Pewną ciekawostką jest to, iż wrześniowemu Niebieskiemu Parasolowi ponownie patronował prezydent RP, tyle że... nie wiadomo który. O ile na zeszłorocznych a także kwietniowych plakatach widniało imię i nazwisko głowy państwa, we wrześniu – już nie. Akcji nie było też w oficjalnym zestawieniu odbywających się we wrześniu przedsięwzięć, którym honorowo patronował Andrzej Duda.

W Kancelarii Prezydenta RP wyjaśniono nam, że patronatu udzielał Bronisław Komorowski. „Po rozstrzygnięciu wyborów prezydenckich wnioskodawcy zostali poinformowani, że mogą używać sformułowania Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej; mogą też wystąpić o podtrzymanie patronatu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Uprzejmie informujemy, iż do tej pory do Kancelarii Prezydenta RP nie wpłynął w tej sprawie wniosek ze strony Krajowej Rady Radców Prawnych” - czytamy w odpowiedzi urzędników pałacu prezydenckiego.


Pozostało jeszcze 31% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane