Opublikowany na gazetaprawna.pl tekst prof. Marka Żylicza pt: "Eksperci prawa lotniczego za wznowieniem prac komisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej" wywołał wiele komentarzy. Poniżej publikujemy wyjaśnienie Autora.

W tekście opublikowanym 20 sierpnia na gazetaprawna.pl przedstawiłem wnioski ekspertów prawno-lotniczych, dotyczące możliwości wznowienia badania przyczyn katastrofy smoleńskiej przez KBWLLP, dla skonfrontowania ustaleń ekspertów zespołu parlamentarnego Antoniego Macierewicza z ustaleniami ekspertów byłej Komisji Millera. Do wyjaśnienia kwestii nieuzgodnionych zostaliby doproszeni eksperci z UE.

Wnioski te prezentowałem od trzech lat, a ich obecne przypomnienie zostało wadliwie zrozumiane przez przedstawicieli ekspertów poselskiego zespołu jako zmiana stanowiska i poparcie ich oczekiwań, dotyczących wznowienia badania przez komisję złożoną z osób dla nich wiarygodnych, z wyłączeniem ekspertów lotniczych byłej Komisji Millera.

Takich zamierzeń nie popieram, gdyż nie są zgodne z prawem i wymogami obiektywizmu w wyjaśnianiu spornych kwestii, dzielących opinię publiczną.

Prof. Marek Żylicz, członek rządowej komisji badającej okoliczności katastrofy smoleńskiej