Egzamin nie daje gwarancji pracy

autor: Adam Makosz14.10.2008, 03:00

Zdany egzamin sędziowski czy prokuratorski będzie w tym roku przepustką do pracy w zawodzie dla mniej niż 1/4 aplikantów. Reszta osób będzie musiała poszukać zatrudnienia w kancelariach, bankach i urzędach.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (160)

  • albin(2008-10-14 12:22) Zgłoś naruszenie 00

    60 hehe szczera prawda (choć bolesna), zanim się taki zorientuje, że obiecuje mu się gruszki na wierzbie, trochę za psie pieniążki popracuje dla "dobra wymiaru" ...

    a to co się tu odbywa, to jedynie bicie piany - szkoda nerwów - nikt WAŻNY tego nie czyta, a dla wielu decydentów problem nawet nie istnieje, bo go nie doświadczyli na własnej skórze

    Odpowiedz
  • albin(2008-10-14 12:24) Zgłoś naruszenie 00

    61 - już Ci móię(piszę) - radcowie, adwokaci z III ligi ( bo I i II zarabia za dużą kasę żeby z tego rezygnować) - czyli KORONA ZAWODÓW :D :D, poza tym prokuratorzy i na końcu referendarze, może jakiś znikomy odsetek asystentów po egzaminie i z odpowiednim stazem ...

    Odpowiedz
  • marta(2008-10-14 12:26) Zgłoś naruszenie 00

    61. w latach 2009-2011 referendarze, bo tylko oni będą mieli wymagany staż. W 2012 być może kilkunastu najbardziej zawziętych asystentów zdoła wyszarpać pazurami etaty sędziowskie. Przypominam, że zdaniem politycznych decydentów sędziów jest w Polsce za dużo, a to własnie politycy ustalając budżet decydują o ilości etatów

    Odpowiedz
  • praw(2008-10-14 12:30) Zgłoś naruszenie 00

    referendarze nie mają szans w starciu z żądnymi łańcucha radcami i adwokatami :). Wiadomo kto w przyszłym roku będzie zostawał sędzią. Tylko zaślepieni nieanwiścią asystenci nie chcą przyjąc tego do wiadomości.

    Odpowiedz
  • ft(2008-10-14 12:30) Zgłoś naruszenie 00

    czyli jakość orzecznictwa z powodu bezmyślnych przepisów padnie na pysk, jeśłi ref, który wymodlił trójkę na egzamie nagle będzie jedynym do etatau, bo inni beda zablokowani z powodu brak stażu. nie wierze, że ref z 3 czy 3+ nagle "dokształcił się" w czasie tych 3 lat, że teraz stanowi równowartosć 5 aysteneta, smiechu warte. poza tym zapraszamy tych wszystkowiedzących refów do orzekania w grodzkim i karnym, zapraszamy. pokazcie co umiecie...:)

    Odpowiedz
  • dty(2008-10-14 12:35) Zgłoś naruszenie 00

    swieta prawda, już teraz nie dawali asesorom etatów w cywlinym, bo pierwszeństwo mają tam śedziowie którzy chcą przejsc z trudnego karnego. radców też nie dadża z oczywistych przyczyn do karnego, a proki aż się tak nie rwą do tego, co od dawna widac, bo oni od dawna mogli przechodzić do sędziowstwa i tego nie robili. przypominam, że na zgromadzeniu jesli startuje do etatu adwok, czy radca Muszą spradzić jego pracę na podstawie akt spraw przez adwok i radcę prowadzonych. Nikt nie da kiepskim przedstawici. tych zawodów etatu sędziego, jesli nie dawali sobie rady w swoich zawodach tzn. jesli pisali zdawkowe pisam proc, apleacjie, kasacje - jesli one w wiekszości nie łapały. akta latami leżą w sądzie i SO będzie miał pełny wgląd w pracę tych przedtswicieli palestry. dobrzy nie przyjda bo za 5 tysi nie będa się wygłupiać.

    Odpowiedz
  • albin(2008-10-14 12:36) Zgłoś naruszenie 00

    66 - może nie będzie tak źle - będą mieli asystentów z 5tkami z egzaminu ;)

    Odpowiedz
  • rg(2008-10-14 12:41) Zgłoś naruszenie 00

    do 68 hahahahahaha racja, ale tak to pani ze sklepu by ogła orzekać, bo juz od dawna wszyscy w polsce umieją się podpisać hahahaha

    Odpowiedz
  • lex(2008-10-14 12:43) Zgłoś naruszenie 00

    a potem asystentów i tak nie będą brać bo będą już nowi aplikanci, po szkole, którzy dostaną gwarancję zatrudnienia a więc chcąc nie chcąc to ich będą brali. Więc obecny asystent będzie któryś tam e-nty w kolejce rezerwowej, daleko za całą resztą, realne szanse na etat sędziego są żadne. W najlepszym razie czeka na was etat referendarski, ten którego obecnie tak nienawidzicie.

    Odpowiedz
  • marta(2008-10-14 12:44) Zgłoś naruszenie 00

    66. asystenci z 5-tkami będą mogli się wykazać, gdy odsłużą swoje. Na razie USP w ogóle nie przewiduje sytuacji, gdy ktoś został asystentem po zdaniu egzaminu sędziowskiego. Cała nadzieja asystentów w ustawie o KSSKiP. Może się jednak okazać, że gdy Prezydent zawetuje ustawę i zaczną się prace nad nową, w maju 2009 r. po wejściu w życie wyroku TK będzie można powoływać tylko na podstawie aktualnego brzmienia USP. A sami wiecie jakie ono jest.

    Odpowiedz
  • fg(2008-10-14 12:47) Zgłoś naruszenie 00

    kolego lex poczekamy - zobaczymy... gwarancji zatrudnienia nikt nikomu nie da na etacie sędziego. poczytaj ten projekt. tam jest napisane, ze tych nowych szkoli się do etatów od asyste, do sędziego. zresztą nikt noramleny nie jest w stanie nawet w przyblizeniu zaprognozować w 2009r. ile etaów sedziowskich bedzie potrzebnych w 2013 czy 2014r. to nie gospodarka planowana. nie da sie przewidziec kto ile bedzie jeszcze zył albo komu isę znudzi ta praca. tyle.

    Odpowiedz
  • znudzony narzekaniami(2008-10-14 12:53) Zgłoś naruszenie 00

    do 70
    dlatego uważam, że asystenci powinni się obudzić
    zacząć domagać się jasnych i klarownych zasad wynagradzania, ścieżki zawodowej - awansowej (nie tylko związanej z możliwością zmiany wykonywanego zawodu, ale takze w obrębie stanowiska asystenta), możliwości rozwoju zawodowego

    bo to co jest teraz to takie mamienie obietnicą niekoniecznie realną i to nie dla wszystkich
    poza tym projekt całkowicie nie wspomina nic o obecnie zatrudnionych osobach bez aplikacji - jakieś przejściowe by się przydały, a oni wiedzą swoje
    chyba chcą ponad 1000 ludzi wywalić na zbity pysk, żeby zrobić miejsca dla "wykiwanych przez życie" po sądówce ...
    nie tędy droga

    Odpowiedz
  • aplikant sądowy etatowy(2008-10-14 12:58) Zgłoś naruszenie 00

    63 - zgadzam się w 100%, najpierw adwokaci i radcowie, później może referendarze, ale wątpię. Żaden asystent nie zostanie sędzię, nie ma takich szans. Takie jest życie 60.

    Odpowiedz
  • jasiu(2008-10-14 12:59) Zgłoś naruszenie 00

    do zorientowany - i tu pewnie masz rację, wtedy były egzaminy przeprowadzane przez sędziów sądów okręgowych, sama aplikacje trwała wtedy dwa lata a nie trzy, jak teraz.

    Odpowiedz
  • normalny as(2008-10-14 13:00) Zgłoś naruszenie 00

    "chcą ponad 1000 ludzi wywalić na zbity pysk, żeby zrobić miejsca dla "wykiwanych przez życie" po sądówce ... "

    niestety ja również mam takie podejrzenia, wszystko na to wskazuje, nikt nie patrzy że poziom i stabilność pracy tych osób jest często żenująca

    Odpowiedz
  • frt(2008-10-14 13:03) Zgłoś naruszenie 00

    heh sie skubaniec 74 prowokator znalazł, byś sie wstydział człowiek pod apli egzam podszywać. jeszcze chcaiłbys nim byc! nie rób zametu na formu

    Odpowiedz
  • praw(2008-10-14 13:08) Zgłoś naruszenie 00

    Adwokaci i radcowie już przebierają nogami, żeby za 5000 netto (po podwyżce od stycznia 2009 r.) dorwać się do sądzenia. Niektórzy płacza jak dzieci, ciesząc się na pierwszą sesję ...
    Ludzie, przestańcie bujać w chmurach.
    Sędziami będa zostawali ci, którzy będą mieli wymagany staż, bo teraz to on będzie miał największe znaczenie.

    Odpowiedz
  • problemy to moja specjalność(2008-10-14 13:08) Zgłoś naruszenie 00

    Pracowałam jako asystent sędziego, dostałam się na studia doktoranckie, skończyłam je napisałam pracę , którą promotor przyjął , otworzył mi przewód doktorski wszystko szło super byłam szczęśliwa , nawet zdałam 2 egzaminy z jednego chciałam zdawać poprawkę ale nic z tego bo recenzet zwrócił mą prace jako nienadająca się ...
    Co mam teraz zrobić gdzie się udać nie mam żadnej alternatywy...
    To co mi piszecie o sędziach którzy i tak wyjdą na prosta do kogo sie poskarżyć...
    Promotor nie chce mi pomóc umywa ręce i co do pracy powrotu nie mam , mała miejscowość mam szukać innej ...

    Odpowiedz
  • znudzony narzekaniami(2008-10-14 13:08) Zgłoś naruszenie 00

    do 76: normalny as

    moze nie poziom, ale raczej stabilność pracy ;)
    tylko patrzeć i myk myk - jak ślimaki anemikowi pitają z sadzonek :D :D :D

    pzdr dla wszystkich w niedoli

    Odpowiedz
  • Simon Templar(2008-10-14 13:13) Zgłoś naruszenie 00

    ja pomimo egzaminu zdanego na 4 przestałem marzyć o sędziowaniu. Wystarczy zobaczyć pomysły MS, by potraktować asystenturę jako staż niezbedny do wpisu na liste radców. Ci, którzy liczą na łańcuch z orłem to niepoprawni optymiści.

    Odpowiedz