Egzamin nie daje gwarancji pracy

autor: Adam Makosz14.10.2008, 03:00

Zdany egzamin sędziowski czy prokuratorski będzie w tym roku przepustką do pracy w zawodzie dla mniej niż 1/4 aplikantów. Reszta osób będzie musiała poszukać zatrudnienia w kancelariach, bankach i urzędach.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (160)

  • xyz(2008-10-14 07:12) Zgłoś naruszenie 00

    Co do ostatniego akapitu - światło w tunelu to już raczej koniec oznacza, zwłaszcza jak się idzie (płynie) w jego stronę ...

    Odpowiedz
  • zig~zig(2008-10-14 07:36) Zgłoś naruszenie 00

    Ludziska wpiszą się na adwokacką listę i za jeden rozwód w Wawie wezmą tyle co sędzia za miesiąc. Drugi rozwód na koszty utrzymania kancelarii. Nie ma bata żeby w ciągu miesiąca nic nie wpłynęło. Przez pierwsze dwa lata ZUS tylko chyba jakieś 300 zł. Więc naprawdę nie ma co płakać nad dymaniem w sądzie. Jeszcze będziecie dziękować, że nie zostaliście w sądzie.Wielu moich znajomych wpisało sie na listę czekając na etat i zaczęli wykonywać zawód. Później przyszły etaty a oni odmówili. Mówią:trzeba mieć troszeczkę odwagi a wszystko będzie naprawdę super!Głowa do góry!!!

    Odpowiedz
  • hmmm(2008-10-14 07:37) Zgłoś naruszenie 00

    Lepszy jest koniec niż uczestniczenie w aplikacji która jest drogą donikąd.

    Odpowiedz
  • jan(2008-10-14 08:06) Zgłoś naruszenie 00

    3 lata aplikacji sędziowskiej pozaetatowej będą się liczyć jako 9 miesięcy stażu a do wpisu potrzeba 3 lata stażu - czy to jest otwarcie zawodów prawniczych?

    Odpowiedz
  • jasiu(2008-10-14 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    Panie zigzag - a kiedy Pan się wpisze?

    Odpowiedz
  • leo list.(2008-10-14 08:30) Zgłoś naruszenie 00

    różnica między prawnikiem z aplikacją a bez aplikacji?
    jak między wróblem a kanarkiem. pozdro

    Odpowiedz
  • edi(2008-10-14 08:31) Zgłoś naruszenie 00

    najlepsze państwowe darmowe szkolenie prawnicze a ci narzekają. kim byście byli bez tej aplikacji. gdyby te 3/4 absolwentów nie dostało się na aplikacje z powodu limitu to inaczej byście śpiewali o konkursie o etat asystenta.

    Odpowiedz
  • srunia(2008-10-14 08:37) Zgłoś naruszenie 00

    tacy aplikanci po egzaminie powinni najpierw być przez pół roku asystentami referendarzy - orzeczników bez których polski wymiar sprawiedliwość czekałaby zapaść.

    Odpowiedz
  • d(2008-10-14 08:48) Zgłoś naruszenie 00

    do 8: pasuje Ci ten nick...

    Odpowiedz
  • zdany egzamin po darmowej aplikacjii i co(2008-10-14 08:52) Zgłoś naruszenie 00

    uważacie, że już wam się wszystko należy. Może zostaniecie adwokatami lub radcami? Bo po co było kończyć inną aplikację za którą trzeba było zapłacić...

    Odpowiedz
  • yhy(2008-10-14 08:59) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba mmieć zdrowo nasrane w głowie żeby napisać taki post nr 8, zaraz będzie kłótnia gdy część czytających potraktuje te słowa poważnie i zacznie polemizować.

    Odpowiedz
  • bezapl.(2008-10-14 09:12) Zgłoś naruszenie 00

    aplikanci czują się strasznie pokrzywdzeni tym że na uczciwych zasadach muszą zdawać egzamin na asystenta razem z absolwentami (jeżeli są tacy mądrzy to ciekawe czego się tak boją), niektórym kompletnie już przewróciło się w głowie i dziwią ię że automatycznie nie podostawali nominacji...
    Troszkę skromności ludzie, aplikacja nigdy nie dawała żadnych gwarancji, nikt wam nic takiego nie mówił.
    Osobiście uważam że lepszym rozwiązaniem dla nich byłoby otwarcie innych zawodów, stanowiskiem asystenta - jak widzę po kolegach po aplikacjach - i tak pogardzają, nawet gdyby je wzięli. W kółko tylko rozmowy jak i dokąd uciec.

    Odpowiedz
  • jasiu(2008-10-14 09:12) Zgłoś naruszenie 00

    To, że ktoś wybrał aplikację państwową, to był jego wybór. Wiadomo było już wtedy, że dla wszystkich miejsca w sądownictwie i prokuraturze nie starczy.
    Faktem jest, iż aplikacja ta była bądź nieodpłatna bądź państwo płaciło z naszych podatków za jej odbywanie.
    Przypominam, że obecnie koszt skończenia aplikacji korporacyjnej to min. 37.134 PLN, czyli 5.104 x 3,5 = 17.864 PLN z tytułu samych opłat za aplikację. Dodajmy do tego utracone korzyści z tego, że można pracować tylko na 4/5 etatu, z tego tytułu przez okres aplikacji w przypadku zarobków na poziomie 2k netto traci się przez 42 tygodnie odbywania aplikacji 16.800 PLN. Do tego jeszcze 2,5k za wpis na listę i wychodzi nam koszt minimum 37.134 PLN za odbycie aplikacji korporacyjnej.
    Jak chcą niech się wpisują, bo to w sumie nikt takiej konkurencji się nie boi, ale po pokryciu kosztów, które inni muszą ponieść by wykonywać zawód r.pr. czy adw. Dlaczego ja mam łożyć na nich ze swoich podatków, do czego innego byli w końcu szkoleni.

    Odpowiedz
  • egzamin.apl.sąd.(2008-10-14 09:13) Zgłoś naruszenie 00

    Pewnie i najlepsze szkolenie, oczywiście, że państwowe a zatem i darmowe.
    3 lata szkoleń, tylko co po tym? Nic, kompletnie nic. Brak realnych możliwości wpisania się na listę radców prawnych czy adwokatów. Szkoda tego szkolenia i pieniędzy, a przede wszystkim niejednokrotnie bardzo zdolnych ludzi. Gdy jest etat asystencki w sądzie, to pół biedy, ale gdy i tego nie ma, to po 3 latach nadal jest się nikim, tyle tylko, że dobrze wyszkolonym , przeegzaminowanym aplikantem. Bez uprawnień. I tyle.

    Odpowiedz
  • .(2008-10-14 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    do 8- referendarzom za do dobrze jest w tym kraju
    Chocby ze wzgledu na to,ze ksztalca sie za krotko niewiele wiedza...
    Za duze kompetencje,za male doswiadczenie i wiedza
    Sa to nadal zwykli urzednicy
    Czyli pasozyty de facto...

    Odpowiedz
  • cos tu nie teges!(2008-10-14 09:17) Zgłoś naruszenie 00

    Albo apliakcje sadowe,prokuratorskie,referendarskie beda platne
    albo korporacyjne beda chociaz fakultatywnie platne

    Nie widze powodu dla ktorego prawnicy mieliby placic za swoja prace jako jedyna grupa zawodowa w Polsce.Jedyna ,bo nie robia tego nawet lekarze

    Dodam,ze aplikacji platnych obowiazkowa nie ma w zadnym pantwie na swiecie...nawet w USA!

    Odpowiedz
  • nm(2008-10-14 09:18) Zgłoś naruszenie 00

    osemka to ref prowokator -na innym wątku jyuz była mowa o takich...

    Odpowiedz
  • do 8(2008-10-14 09:18) Zgłoś naruszenie 00

    do 8
    no i znowu asystencka prowokacja, założę się że ten sam asystent będzie zaraz narzekał że go rzekomo referendarze atakują...
    ...paranoja

    Wydaje mi się że część postów "buni" jest pisana przez takie właśnie osoby, być może to jakiś asystent bez aplikacji, ale nie rozumiem dlaczego one wciąż podgrzewają kłótnie w tym środowisku. Zazdrość czy co?

    Odpowiedz
  • .(2008-10-14 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    Zreszta to juz dawno powinno wyladowac w TK

    Odpowiedz
  • praw(2008-10-14 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    Te 121 etatów zostanie w przyszłym roku obsadzone przez referendarzy z wymaganym stażem. Wymiarowi sprawiedliwości nie grozi zatem długotrwała zapaść.

    Odpowiedz