Ubezpieczyciel łatwo się nie wycofa z umowy

autor: Ewa Maria Radlińska24.09.2015, 09:38; Aktualizacja: 24.09.2015, 10:05
Właściciel wniósł o zasądzenie od TU odszkodowania w kwocie 95 tys. zł

Właściciel wniósł o zasądzenie od TU odszkodowania w kwocie 95 tys. złźródło: ShutterStock

Zwłaszcza jeżeli twierdzi, że został przez klienta wprowadzony w błąd przy zawieraniu umowy, gdyż pojazd przedstawiony do oględzin nie był tym, który został rzeczywiście nabyty.

TEZA Jeżeli towarzystwo ubezpieczeń chce się uchylić od skutków oświadczenia woli z powodu wprowadzenia go w błąd, to takie oświadczenie nie będzie skuteczne, jeżeli nie dotyczy w ogóle treści zawartej pomiędzy stronami umowy, a tym bardziej istotnego elementu umowy.

STAN FAKTYCZNY Samochód osobowy został zarejestrowany we Francji w 2003 r. W wyniku aktu wandalizmu uległ częściowemu spaleniu w 2006 r. Został uznany przez biegłego za nienaprawialny i wyrejestrowany. Wartość odtworzeniową pojazdu ustalono na 30 tys. euro, a koszt naprawy na 41 tys. euro.

W następstwie szkody pojazd został sprzedany firmie, która z kolei sprzedała go Polakowi za kwotę 400 euro. Po naprawie uległ kolejnemu spaleniu na posesji właściciela.

Przewidując wysokie koszty naprawy, mężczyzna sprzedał samochód. Nowy nabywca w 2008 r. zawarł umowę ubezpieczenia AC pojazdu. Sumę ubezpieczenia autocasco ustalono na kwotę 97 tys. zł i pobrano pierwszą ratę składki w kwocie 3 tys. zł.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane