Trzech na pięciu adwokatów chce mieć możliwość zatrudnienia na umowę o pracę lub wykonywania zawodu w spółce prawa handlowego. Prawie tyle samo opowiada się też za złagodzeniem zakazu reklamy – wynika z ankiety „Strategia dla adwokatury” przeprowadzonej przez wszystkie rady adwokackie.

W badaniu internetowym wzięło w sumie udział 8 622 adwokatów i aplikantów adwokackich (najwięcej z rady warszawskiej i poznańskiej), najczęściej pracujących w indywidualnych kancelariach prawnych (80 proc.). Wśród respondentów dominowały osoby młode stażem, nie mające więcej niż trzy lata doświadczenia zawodowego (ok. 22 proc.). Najmniejszy odzew na internetową ankietę był ze strony grupy adwokatów z najdłuższym stażem zawodowym – od 15 do 25 lat (387).

Wśród respondentów najmniejsze podziały wzbudziły pytania o prowadzenie przez samorząd akcji wizerunkowej oraz udział palestry w działalności publicznej. Aż 94 proc. ankietowanych nie ma wątpliwości, że adwokatura powinna promować swój zawód i usługi, a 96 proc. oczekuje od organów samorządowych zintensyfikowania aktywności w pracach legislacyjnych oraz zwiększenia liczby inicjatyw prawodawczych.

Dużym poparciem środowiska cieszy się także postulat dopuszczenia do zatrudniania adwokatów na podstawie umowy o pracę oraz wykonywania zawodu w spółkach prawa handlowego (oba rozwiązania popiera 70 proc. respondentów). Niewiele mniej adwokatów (68 proc.) opowiada się za złagodzeniem zakazu reklamy w kodeksie etyki.

Około jedna trzecia ankietowanych sprzeciwia się natomiast połączeniu palestry z samorządem radcowskim. Najczęściej motywują to różnicami prawnoustrojowymi samorządów, odmiennością tradycji i historii oraz różnicami w zasadach etycznych. Tylko niespełna 8 proc. jest zdania, że aplikacja radcowska gorzej przygotowuje do wykonywania zawodu prawnika niż aplikacja adwokacka.

Autorzy ankiety zapytali adwokatów też o to, na co przede wszystkim powinny być przeznaczane środki samorządowe. Najczęściej prawnicy wskazywali kolejno doskonalenie zawodowe, działalność legislacyjną, szkolenie aplikantów, akcje wizerunkowe oraz nadzór nad wykonywaniem zawodu.

Największy podział wśród adwokatów wywołała kwestia przeciwdziałania odpływowi członków palestry do samorządu radcowskiego: 46 proc. z nich uważa, że władze korporacji powinny podejmować jakieś działania, aby zapobiegać takim przypadkom, natomiast 47 proc. woli, aby nie robiono w tej sprawie nic.

Jak poinformował na swojej stronie internetowej adw. Jerzy Majewski, w tym tygodniu wyniki badania zostaną zaprezentowane na posiedzeniu plenarnym Naczelnej Rady Adwokackiej przez dziekana rady poznańskiej prof. Macieja Gutowskiego.

EŚ/adwokatmajewski.pl