Polsce potrzebna jest nowa konstytucja - przekonuje Andrzej Duda. Prezydent, który z okazji Święta Wojska Polskiego był gościem radiowej Jedynki, jest zdania, że od czasu przyjęcia Ustawy Zasadniczej w 1997 roku zarówno kształt jak i sytuacja Polski w świecie zmieniły się.
Reklama

Prezydent Duda wymienił przystąpienie kraju do NATO i Unii Europejskiej i stwierdził, że dokument tego nie uwzględnia. Prezydent dodał, że także polska demokracja się zmieniła, dlatego - jak powiedział - "niektóre prawa obywatelskie wymagają tego, żeby je w konstytucji wzmocnić". Wspomniał też, że w ustawie powinny zostać wzmocnione gwarancje suwerenności kraju.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że nowelizacja Konstytucji będzie dobrą okazją do zastanowienia się nad rolą prezydenta w państwie. Obecnie - jak ocenił - polski prezydent uprawnień "ma stosunkowo mało". Przekonywał przy tym, że sposób wybierania prezydenta w Polsce jest wyjątkowy, a za tym "powinny iść też konkretne uprawnienia dla prezydenta".

Andrzej Duda zadeklarował, że będzie wspierał ogólnonarodową dyskusję na ten temat. Zastrzegł, że decyzja w tej sprawie należy do wszystkich Polaków.