statystyki

Międzynarodowe stowarzyszenia prawnicze kontra globalne kancelarie

autor: Ewa Lejman, Mateusz Słodczyk31.07.2015, 09:44; Aktualizacja: 31.07.2015, 10:10
Kancelaria prawna

Bardzo istotną zaletą współpracy z globalną siecią jest suwerenne i niezależne ustalanie wynagrodzenia przez poszczególnych jej członkówźródło: ShutterStock

Międzynarodowe stowarzyszenia prawnicze powoli stają się konkurencją dla dużych, globalnych kancelarii. Uważni obserwatorzy trendów na globalnym rynku usług prawnych z pewnością dostrzegli, że w ostatnich latach coraz więcej kancelarii przyłącza się do różnych międzynarodowych sieci.

Ich działalność dość dawno została zresztą odnotowana i doceniona przez organizację Chambers & Partners, wydawcę przewodników z rekomendacjami dla najlepszych firm prawniczych i praktyków na świecie, czego wyrazem jest przygotowywany przez nią ranking wiodących stowarzyszeń kancelarii prawnych. Organizacje takie jak World Services Group, Ally Law, Lex Mundi czy Meritas skupiają od kilku do kilkuset działających lokalnie wyspecjalizowanych firm (zarówno duże podmioty, jak i prawników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą) które łączy m.in. chęć rozwijania międzynarodowych kontaktów i wspierania swoich klientów w przedsięwzięciach zagranicznych. Działają one na zasadzie wyłączności, ograniczając do niezbędnego minimum liczbę członków w poszczególnych państwach (lub stanach w przypadku stowarzyszeń działających na terenie USA). Jeśli zatem w danym kraju funkcjonuje już kancelaria zrzeszona w danej sieci, kolejna lokalna firma nie zostanie do niej przyjęta.

Globalne stowarzyszenia mają dziś ambicję stać się realną konkurencją dla międzynarodowych korporacji dzięki niższym kosztom usług oferowanych przez ich członków. Czy są na to szanse, biorąc pod uwagę, że ogromna dominacja dużych firm prawniczych na światowym rynku była dotychczas niezagrożona?


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • niestety(2015-08-01 11:01) Zgłoś naruszenie 00

    Niech zgadne...a o tym kto ma wspolpracowac oraz ile osob zy kancelarii ma wspolpracowac decydowac beda media w Polsce lub grupy nacisku,glownie gremia akademickie,ktore popieraja tylko tych,ktorzy im dobrze za cos zaplacili lub dali szanse na wejscie do korporacji...Niestety zawiode plonne namiary made in Poland,,,prawnicy zagraniczni nie kieruja sie taka prowincjonalna ideą.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane