statystyki

Niewiele podmiotów chce zatrudniać więźniów. Wszystko przez zmienione przepisy

27.07.2015, 12:31; Aktualizacja: 27.07.2015, 14:13

Z danych opublikowanych na stronie internetowej Służby Więziennej wynika, że po wejściu w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 lutego 2010 r., liczba skazanych zatrudnionych odpłatnie zdecydowanie się zmniejszyła. RPO skierowała w tej sprawie wystąpienie do ministra sprawiedliwości.

W ocenie rzecznika praw obywatelskich prof. Ireny Lipowicz obecna sytuacja jest konsekwencją zmiany przepisów kodeksu karnego wykonawczego. Zgodnie z art. 123 par. 2 k.k.w. wynagrodzenie przysługujące skazanemu zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy ustala się w sposób zapewniający osiągnięcie kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przy przepracowaniu pełnego miesięcznego wymiaru czasu pracy lub wykonaniu pełnej miesięcznej normy pracy. W wypadku przepracowania niepełnej miesięcznej normy czasu pracy lub niewykonania pełnej miesięcznej normy pracy wynagrodzenie wypłaca się proporcjonalnie do ilości czasu pracy lub wykonanej normy pracy. W razie zatrudnienia skazanego w niepełnym wymiarze czasu pracy najniższe wynagrodzenie ustala się w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin zatrudnienia, biorąc za podstawę kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane