Dyplom magistra prawa to za mało

09.07.2015, 12:40; Aktualizacja: 09.07.2015, 12:58

Radcowie prawni apelują do senatorów, aby wykreślili z listy podmiotów uprawnionych do udzielania bezpłatnej pomocy prawnej magistrów prawa.

KIRP podkreśla, że inaczej niż adwokaci i radcowie, osoby bez tytułu zawodowego nie będą ponosić odpowiedzialności dyscyplinarnej i nie mają ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, a co za tym idzie, za ich błędy będzie musiał płacić w przyszłości Skarb Państwa. Ucierpią na tym też adresaci projektowanej ustawy w sytuacji, gdy trafią na prawnika nie posiadającego odpowiednich kwalifikacji. Zwłaszcza że magistrowie prawa nie są związani tajemnicą zawodową ani nie mają obowiązku dokształcania się.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • AttatLaw(2015-07-21 12:29) Zgłoś naruszenie 00

  Tylko w naszym kraju prawnicy spoza korporacji mimo wydanego wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2003 roku, łamiący monopol adwokatów i radców prawnych na usługi prawnych - są cały czas zagłuszani przez korporacje, które mają wpływ na media.
  Tyle, że wolny rynek pokazuje co innego, a sukces kancelarii prawnych wolnorynkowych w porównaniu z tradycyjnymi pokazuje, że system korporacyjny tylko zadusza prawników zrzeszonych w samorządach radców prawnych i adwokatów.
  Adwokaci i radcowie to tacy sami magistrzy prawa jak i inni ( chyba, że mają doktoraty czy inne tytuły naukowe ) więc klienci niech nie będą wprowadzani w błąd.
  Również należy zaznaczyć, że ubezpieczenia OC dają tylko pozorną ochronę, bo żaden ubezpieczyciel nie wypłaca z automatu odszkodowania za błędy prawników.. Należy najpierw wygrać z nim proces i udowodnić, że miał on charakter błędu w sztuce i miał wpływ na wynik sprawy.

  Odpowiedz
 • AttatLaw(2015-07-21 12:39) Zgłoś naruszenie 00

  Nieprawdą jest, że prawnicy spoza korporacji nie mają tytułu zawodowego - w innym wypadku mielibyśmy do czynienia z iluzorycznością kształcenia. Tytułem zawodowym jest "prawnik". Trzeba zajrzeć do ustawy o szkolnictwie wyższym by przypomnieć sobie, że to m.in. uczelnia wyższa ma prawo nadawać tytuły zawodowe i naukowe.
  Natomiast samorządy to organizacje cechowe zrzeszające swoich członków i to powinno być na zasadzie dobrowolności, a nie przymusowości.
  Były próby porównywania mgr prawa do lekarzy bez specjalizacji, tyle, że adwokat i radca prawny to także prawnik bez specjalizacji. Korporacje nigdy nie pozwoliły na ukształtowanie grupy zawodowej wyspecjalizowanej w sprawach danego typu.
  Stąd to miejsce zajmują prawnicy spoza korporacji, którzy mogą występować przed sądami I instancji oraz sądami II instancji we wszystkich sprawach cywilnych na podstawie stałej umowy zlecenia. Stała umowa zlecenia ma charakter ściślejszy aniżeli udzielenie radcy prawnemu czy adwokatowi pełnomocnictwa.
  Również pomija się orzecznictwo Sądu Najwyższego, które uznało, że pełnomocnikami profesjonalnymi są nie tylko adwokaci i radcowie, ale również pełnomocnicy spoza korporacji prowadzący firmy prawnicze ( w formie kancelarii prawnych, doradczych i odszkodowawczych).

  Odpowiedz
 • AttatLaw(2015-07-21 12:48) Zgłoś naruszenie 00

  Zapomina się, że prawnicy wolnorynkowi muszą się wykazać daleko idącą skutecznością, działający jako pełnomocnicy procesowi w porównaniu do prawników zszerzonych w korporacjach.
  Pokazuje jak daleko abberacyjny jest system szkolenia prawnikow z korporacji, którzy jeszcze kilka lat temu brali z góry pełne kwoty wg taksy.
  Ten system rozliczania się nie sprawdził i tylko zniechęcił te 90% części społeczeństwa do usług prawników.
  Czas pokaże jaki model firm prawniczych się sprawdzi, bo dzisiaj mamy z iluzorycznością wolnego zawodu prawnika z korporacji, który cały czas jest pod butem środowiska z samorządu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane