statystyki

Trybunał strasburski daje naganę polskim sądom

08.07.2015, 05:26; Aktualizacja: 08.07.2015, 10:25

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał kolejny pilotażowy wyrok przeciwko Polsce, w którym tym razem wezwał władze do uporania się z nagminną przewlekłością postępowań sądowych, określając ją mianem problemu systemowego polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecnie przed trybunałem strasburskim toczy się 591 postępowań o przekroczenie rozsądnego terminu rozpatrzenia sprawy.

Wyroki pilotażowe są wydawane przez ETPC w przypadkach, gdy wiele z otrzymywanych przez niego skarg łączy wspólny zarzut. Na ich podstawie trybunał może zidentyfikować systemowe dysfunkcje w praktyce poszczególnych rządów, a następnie wybrać jedną lub więcej spraw jako podstawy do podjęcia pilotażowego rozstrzygnięcia. Zawiera ono nie tylko stwierdzenie konkretnego naruszenia w danej sprawie, ale także diagnozę szerszego problemu, a czasem także wskazówki dla rządów dotyczące środków niezbędnych do jego rozwiązania.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • u(2015-07-08 14:16) Zgłoś naruszenie 00

    powolność i ignorancja to często niestety plaga sądów, chyba nie wiedzą w ogóle jak orzec, inni mówią ,że podobno dużo spraw mają i chomikują” papiery niedostępne dla innych w procesie, a nowych chętnych nie zatrudniają lub za mało, tzn, że jest zły podział obowiazków, dyskryminacje, mobbing i nikt za to nie odpowiada ?, niskie zarobki, to też przyczyna, jeśli ta podają, te są z reguły jeszcze marniejsze w wielu profesjach prawniczych i nikt za to również nie odpowiada karnie i cywilnie , utrudnień bez liku a dochody obniżane !

    Odpowiedz
  • a.(2015-07-08 20:19) Zgłoś naruszenie 00

    Jedyna branża której nikt nie ruszył od wieku. Nie ma odpowiedzialności karnej za nic i to jest ta wada . Sami przestępcy. Władza wykoleja zupełnie.!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane