statystyki

W skali globalnej polskie sądy nie wypadają źle

09.07.2015, 05:26; Aktualizacja: 09.07.2015, 07:11

Polska zajęła dopiero 15. miejsce wśród 24 państw członkowskich UE w tegorocznej edycji prestiżowego rankingu Rule of Law Index. Eksperci chwalą wprawdzie nasz wymiar sprawiedliwości m.in. za niezależność od wpływów rządu i gwarancje bezpieczeństwa osób i mienia, ale jeśli chodzi długość trwania postępowań cywilnych to polskie sądy działają podobnie jak w te w Pakistanie czy Kamerunie.

Rule of Law Index to opracowywane co roku przez niezależną organizację badawczą World Justice Project zestawienie 102 państwa świata uszeregowanych pod względem skuteczności rządów prawa. Skomplikowany wskaźnik, za pomocą którego jest ona mierzona, składa się z dziewięciu głównych czynników decydujących o punktacji poszczególnych krajów: poziom korupcji, ograniczenia władzy wykonawczej, dostęp do informacji publicznej, ochrona praw fundamentalnych, gwarancje bezpieczeństw osób i mienia, możliwość egzekwowania przepisów, efektywność sądownictwa cywilnego i karnego oraz alternatywne metody rozstrzygania sporów. Każda z wymienionych kategorii dzieli się na kilka mniejszych (w sumie jest ich 47), w których państwa otrzymują punktację w skali od 0 do 1. Za przyznawanie ocen odpowiadają profesjonalni prawnicy oraz pracownicy naukowi doskonale obeznani z praktyką wymiaru sprawiedliwości w swoich rodzimych krajach.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Joanna Żakowska(2015-07-09 16:53) Zgłoś naruszenie 00

    Dajcie już sobie spokój z tymi sondażami . Zarabiają na tym robiący "sondaże" i ci co chcą mieć oczekiwany wynik . Np. niedawno fundacja batorego wynajęła jakąś takąś tam znaną sądażownie i wyszło , że mamy raj na ziemi . Tam troszeczkę spóźniają się na rozprawę i jakaś sędzina "przewraca oczami" to jedna wielka kpina z poszkodowanych . Dlaczego nikt nie reaguje na przestępcze działania sądów , prokuratur , polityków itp ,itd. ? Macie jakieś sumienie ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane