Wikariak: Teoria gumki od majtek

autor: Sławomir Wikariak07.07.2015, 07:27; Aktualizacja: 07.07.2015, 08:29

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Komentarz tygodnia

Coś drgnęło i wygląda na to, że administracja publiczna zacznie wreszcie brać pod uwagę, czy udziela zamówień publicznych firmom zatrudniającym na umowach cywilno-prawnych, czy też na umowach o pracę. Tak przynajmniej odbieram zapowiedź wydania rządowych rekomendacji i wystosowany wcześniej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej apel do samorządowców, by wreszcie zaczęli stosować przepis pozwalający wymagać zatrudniania na etat. Choć obowiązuje on już pół roku z okładem, to przetargi, w których znalazł zastosowanie, wciąż należą do rzadkości. Dużo częściej można spotkać się z takimi jak ten na ochronę, zakończony niedawno przez wojewodę łódzkiego: wygrała firma płacąca ochroniarzom mniej niż 8 zł za godzinę. Gdyby zatrudniała na minimalną pensję, musieliby dostawać ok. 13 zł.

Zmiana podejścia cieszy, bo chociaż jestem za jak najszerszą swobodą działalności gospodarczej, to uważam, że państwo powinno walczyć z patologią – a za taką uważam pracę za mniej niż 8 zł. Tymczasem na razie państwo tak naprawdę tę patologię wymusza na przedsiębiorcach, stosując kryterium najniższej ceny i brak klauzul społecznych.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane