statystyki

Luka w przepisach o tymczasowym aresztowaniu

29.06.2015, 14:10; Aktualizacja: 29.06.2015, 14:39

Czy po złożeniu poręczenia majątkowego jest jeszcze możliwość wstrzymania wykonania postanowienia o uchyleniu przedłużenia tymczasowego aresztowania do czasu rozpoznania zażalenia prokuratora? Rzecznik praw obywatelskich, powołując się na rozbieżności w praktyce sądów, zwróciła się do ministra o propozycje uregulowania tej kwestii.

Z wnioskiem o zbadanie problemu zwróciła się do prof. Ireny Lipowicz Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Powstał on na tle sprawy, w której sąd rejonowy przedłużając tymczasowy areszt na kolejne trzy miesiące, zezwolił na uchylenie jego stosowania po wpłaceniu poręczenia majątkowego. Prokurator wniósł zażalenie na to postanowienie dotyczące zamiany tymczasowego aresztu na poręczenie oraz złożył wniosek o wstrzymanie jego wykonania. Po wpłacie wymaganej sumy sąd przychylił się do wniosku prokuratora i wstrzymał wykonanie postanowienia do czasu rozpatrzenia zażalenia. 


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane