Z raportu Allen & Overy wynika m.in., że liczba zawieranych na świecie transakcji, o wartości co najmniej 100 mln dolarów, uległa w bieżącym kwartale obniżeniu w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego.

W ocenie ekspertów firmy powyższe wartości wskazują, że najlepsze jeszcze przed nami, jeśli chodzi o znaczące transakcje o strategicznym znaczeniu.

- Upłynęło nieco czasu po kryzysie finansowym zanim spółki wyzbyły się ostrożności - podkreśla Jeremy Parr, partner w Allen & Overy. I dodaje: - Niektórzy strategiczni gracze od dłuższego czasu rozważali zawarcie transakcji, czekając na odpowiedni moment. Właśnie te transakcje zaczynają teraz być finalizowane.

Z danych Allen & Overy wynika, że jednym z sektorów, w którym wykazywano się szczególną ostrożnością był sektor grup instytucji finansowych (FIG). Transakcja, w której Banco Sabadell dokonał przejęcia banku TSB za kwotę 1,7 miliarda funtów, stanowi pierwszą znaczącą transgraniczną transakcję bankową od czasu kryzysu finansowego. Być może stanie się ona katalizatorem dla podobnych działań - prognozują eksperci.

PS