statystyki

Przy zwrocie niesłusznie uzyskanych korzyści liczy się konkretna decyzja

autor: Michał Culepa12.05.2015, 07:50; Aktualizacja: 12.05.2015, 11:00

Skarb Państwa może dochodzić zwrotu niesłusznie uzyskanych korzyści z majątku państwowego na podstawie ustawy z 1990 r. tylko wówczas, gdy do uszczerbku z majątku doszło bezpośrednio w wyniku czynności prawnej lub decyzji administracyjnej przenoszącej własność lub inne prawa majątkowe.

Sprawa dotyczyła odszkodowania, jakiego zażądało w imieniu Skarbu Państwa Nadleśnictwo Lasów Państwowych w N. od Kazimierza G., Jerzego G. i Heleny S. Pozwani w 1989 r. uzyskali sądownie prawo do rekompensat za mienie zabużańskie. Wyrok w tej sprawie zapadł jeszcze w czerwcu 1989 r., natomiast ponad 9 lat później kierownik Urzędu Rejonowego w K. wydał zaświadczenie dotyczące wysokości rekompensat – opiewało ono na 5 mln zł. Przez następne 5 lat na podstawie wyroku i zaświadczenia urzędu rejonowego G. i S. nabyli od Skarbu Państwa wiele nieruchomości – głównie leśnych – które odsprzedali z dużym zyskiem.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane