Surowsze kary za jazdę pod wpływem alkoholu, odebranie prawa jady za przekroczenie prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę. Takie zmiany czekają kierowców w najbliższym czasie. 18 maja wchodzą w życie nowe przepisy ruchu drogowego.

Małgorzata Woźniak z MSW tłumaczy, że ma to związek z pogarszającymi się statystykami. Co piąta ofiara wypadków samochodowych w Unii Europejskiej ginie w Polsce, a blisko jedna trzecia wypadków zdarza się w terenie zabudowanym. Żeby to zmienić, od 18 maja każdy z kierowców, po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h straci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Jeżeli dalej będzie prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. A to oznacza ponowny egzamin.

Surowe kary czekają także kierowców pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Dzięki nowym przepisom, wobec pijanych kierowców, oprócz kary więzienia i dożywotniego orzeczenia zatrzymania prawa jazdy, sądy będą mogły orzekać kary finansowe od 5 do 10 tysięcy złotych.

Prawo jazdy na 3 miesiące zatrzyma na miejscu policjant kierowcy, który będzie przewozić co najmniej o dwie osoby więcej niż pozwala na to wpis w dowodzie rejestracyjnym.