statystyki

Policja ma prawo przetwarzać dane osobowe podejrzanych

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz15.04.2015, 09:49; Aktualizacja: 15.04.2015, 10:35
Organy Policji dokonują weryfikacji danych zaraz po zakończeniu sprawy

Organy Policji dokonują weryfikacji danych zaraz po zakończeniu sprawyźródło: ShutterStock

GIODO odmówił uwzględnienia wniosku o usunięcie danych osobowych z Krajowego Systemu Informacji Policji, bo przechowywane są tam legalnie. Organy policji mają obowiązek zapewniać bezpieczeństwo i w tym celu muszą przetwarzać dane zgromadzone w KSIP. Oceniają więc ich przydatność i weryfikują po zakończeniu sprawy, w ramach której wprowadzono je do zbioru. Robią to nie rzadziej niż co dziesięć lat od uzyskania lub pobrania informacji. Dane zawarte w KSIP nie są źródłem wiedzy powszechnie dostępnej, bo służą wyłącznie do realizacji zadań policji, nie są też zbiorem danych osobowych osób skazanych lub ukaranych, bo taką funkcję spełnia Krajowy Rejestr Karny.

DECYZJA DOLiS/DEC-55/15/7003,7005/15

● (...) dane osobowe mogą być przetwarzane, jeżeli służy to dobru publicznemu, dobru osoby, której (...) dotyczą lub dobru osób trzecich. (...) przetwarzanie danych osobowych wrażliwych jest (...) dopuszczalne, jeżeli przepis szczególny innej ustawy zezwala na przetwarzanie (...) bez zgody osoby, której (...) dotyczą i stwarza pełne gwarancje ich ochrony. (...) Policja może pobierać, uzyskiwać, gromadzić, przetwarzać i wykorzystywać w celu realizacji zadań ustawowych (...) dane osobowe, o osobach podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, nieletnich dopuszczających się czynów zabronionych przez ustawę jako przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego, o osobach o nieustalonej tożsamości lub usiłujących ukryć swoją tożsamość. (...)

● Organy Policji dokonują weryfikacji danych zaraz po zakończeniu sprawy, w ramach której (...) zostały wprowadzone do zbioru, a ponadto nie rzadziej niż co 10 lat od dnia uzyskania informacji, usuwając (...) zbędne. (...) dane osobowe ujawniające pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub filozoficzne, przynależność wyznaniową, partyjną lub związkową oraz dane o stanie zdrowia, nałogach lub życiu seksualnym osób, podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, które nie zostały skazane za te przestępstwa, podlegają komisyjnemu i protokolarnemu zniszczeniu niezwłocznie po uprawomocnieniu się (...) orzeczenia.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane