W składzie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego powołanym na nową kadencję nie ma prof. Stanisława Sołtysińskiego z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pojawili się prof. Janina Panowicz-Lipska z tej samej uczelni oraz prof. Tomasz Siemiątkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Szkoły Głównej Handlowej.

Premier Ewa Kopacz podpisała właśnie na wniosek Cezarego Grabarczyka, ministra sprawiedliwości, dokument powołujący członków nowego składu Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. Wcześniej zachował funkcję przewodniczącego prof.Tadeusz Ereciński, prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego i jego zastępca w KKPC – prof. Jerzy Pisuliński z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Cały skład tego gremium przygotowującego i założenia, i projekty najistotniejszych aktów prawa cywilnego utracił bowiem mandat 10 lutego tego roku.

Z dalszych prac w KKPC zrezygnował prof.Stanisław Sołtysiński z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Nie uczestniczą już w nich także dwaj sędziowie – Jan Gibiec z Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu i Andrzej Niedużak, prezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Ostatecznie, po zażegnaniu drobnych sporów o sukcesję pojawiła się aktualna lista członków komisji - wybitnych przedstawicieli nauki i praktyki prawa cywilnego, rodzinnego i gospodarczego prywatnego. Nowi są trzej uczeni – dr hab. Paweł Grzegorczyk, profesor UAM, członek Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego, prof. Janina Panowicz-Lipska z tej samej uczelni i dr hab. Tomasz Siemiątkowski, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Szkoły Głównej Handlowej.

Pozostali członkowie nie zmienili się. Są to: prof. Jacek Gołaczyński z Uniwersytetu Wrocławskiego, wiceprezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, Jacek Gudowski, sędzia Sądu Najwyższego, prof. Andrzej Jakubecki z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, kierownik Katedry Postępowania Cywilnego i Międzynarodowego Prawa Handlowego, prof. Piotr Machnikowski z Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownik Zakładu Prawa Cywilnego i Prawa Międzynarodowego Prywatnego, prof. Maksymilian Pazdan z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. Michał Romanowski z Uniwersytetu Warszawskiego, Barbara Krystyna Trębska, sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, prof. Karol Weitz z Uniwersytetu Warszawskiego, sędzia Sądu Najwyższego, członek Rady Legislacyjnej, prof. Feliks Zedler z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz prof. Fryderyk Zoll z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu w Osnabrück.

Sekretarzem komisji pozostał Robert Zegadło, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

Cała komisja została powołana na cztery lata.

DNJ