Jak wielokrotnie opisywaliśmy w tej rubryce, Europejski Trybunał Praw Człowieka ostrożnie podchodził do kwestii surogacji, dając prymat rozwiązaniom poszczególnych krajów i gwarantując im szeroki margines uznania. W wyroku z 22 listopada 2022 r. trybunał zmienił swoje podejście, uznając naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego dziecka poczętego w wyniku surogacji (D.B p. Szwajcarii, skarga nr 58817/15).
Sprawa ta dotyczyła zarejestrowanej w związku partnerskim jednopłciowej pary, która zawarła umowę o macierzyństwo zastępcze w Stanach Zjednoczonych. Embrion stworzony z komórki jajowej anonimowej dawczyni i spermy jednego ze skarżących został wszczepiony w macicę surogatki. Gdy ciąża została potwierdzona, sąd w Kalifornii wydał wyrok uznający parę skarżących za prawnych rodziców nienarodzonego dziecka. Kiedy urodziła się trzecia skarżąca, w 2011 r., został wydany akt urodzenia odzwierciedlający wyrok sądu.
W kwietniu 2011 r. skarżący zwrócili się do władz szwajcarskich o uznanie wyroku amerykańskiego i odpisanie aktu urodzenia do odpowiedniego rejestru cywilnego. Ich wniosek został odrzucony przez urząd rejestracji kantonu St. Gallen oraz przez kolejne instancje sądowe.
Pozostało
76%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama