Samorząd adwokacki powinien zareagować na ostatnie wypowiedzi polityków sugerujące, że Polska musi przynajmniej częściowo odstąpić od wykonania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie stosowania tortur na terenie tajnego więzienia CIA w Starych Kiejkutach - apeluje Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

W swoim wystąpieniu do Naczelnej Rady Adwokackiej fundacja zwraca uwagę, że w ostatnim czasie w mediach pojawiły się także wątpliwości dotyczące sposobu wypłaty odszkodowania zasądzonego przez trybunał strasburski Al-Nashiriemu i Abu Zubajdzie, którzy ocenie są przetrzymywani w obozie w Guantanamo. Poseł PiS Witold Waszczykowski stwierdził np., że Polska nie powinna respektować wyroku ETPC, a terroryści nie zasługują na jakiekolwiek zadośćuczynienie. Zdaniem HFPC tego rodzaju opinie są niepokojące w świetle zobowiązań międzynarodowych ciążących na polskim rządzie oraz z punktu widzenia standardów demokratycznego państwa prawa.

Fundacja w swoim apelu zauważa też, że po publikacji raportu komisji amerykańskiego senatu na temat stosowania tortur przez CIA niektórzy politycy i dziennikarze próbowali usprawiedliwiać decyzję o wzmocnionej współpracy wywiadowczej z USA podjętą przez ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i premiera Leszka Millera. Zezwolenie na przetrzymywanie i nieludzkie traktowanie osób podejrzewanych o terroryzm na terenie Polski tłumaczono wyjątkowymi okolicznościami związanymi w zagrożeniami międzynarodowego terroryzmu.

Ze względu na autorytet i zasługi samorządu adwokackiego w walce o prawa człowieka HFPC postanowiła zwrócić się do niego o zajęcie stanowiska w sprawie stosowania przez Polskę tortur w ramach współpracy wywiadowczej z USA oraz wyrażenie opinii do wyroków ETPC w sprawie Al-Nashiriego i Abu Zubajdy.