statystyki

Fundacja Helsińska apeluje do NRA o głos w sprawie torturowania więźniów CIA

16.03.2015, 16:39; Aktualizacja: 16.03.2015, 17:17

Samorząd adwokacki powinien zareagować na ostatnie wypowiedzi polityków sugerujące, że Polska musi przynajmniej częściowo odstąpić od wykonania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie stosowania tortur na terenie tajnego więzienia CIA w Starych Kiejkutach - apeluje Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

W swoim wystąpieniu do Naczelnej Rady Adwokackiej fundacja zwraca uwagę, że w ostatnim czasie w mediach pojawiły się także wątpliwości dotyczące sposobu wypłaty odszkodowania zasądzonego przez trybunał strasburski Al-Nashiriemu i Abu Zubajdzie, którzy ocenie są przetrzymywani w obozie w Guantanamo. Poseł PiS Witold Waszczykowski stwierdził np., że Polska nie powinna respektować wyroku ETPC, a terroryści nie zasługują na jakiekolwiek zadośćuczynienie. Zdaniem HFPC tego rodzaju opinie są niepokojące w świetle zobowiązań międzynarodowych ciążących na polskim rządzie oraz z punktu widzenia standardów demokratycznego państwa prawa.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane