Słyszałem, że po wprowadzeniu nowych dowodów osobistych dokumenty są wydawane szybciej niż dotychczas. Czy to prawda, a jeśli tak, to w jaki sposób można sprawdzić, czy dowód jest już wyrobiony i czeka na odbiór w urzędzie gminy – pyta czytelnik
Nowe przepisy o dowodach osobistych nie zmieniły terminów wydawania dokumentu. Ten jest wyrabiany w ciągu 30 dni od momentu złożenia wniosku w urzędzie gminy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach termin może zostać nawet przedłużony, o czym wnioskodawca musi zostać zawiadomiony.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które odpowiada za problematykę dowodów osobistych, zaznacza jednak, że 30 dni oczekiwania na dokument dotyczy realizacji niewielkiej części wniosków. Większość tego typu spraw jest załatwianych znacznie szybciej. Centrum Personalizacji Dokumentów MSW jest bowiem w stanie wyprodukować 18 tys. dowodów osobistych na dobę, a więc znacznie więcej niż jest składanych w tym samym czasie wniosków o wyrobienie dokumentu.
Należy więc założyć, że po złożeniu wniosku o wydanie dowodu osobistego nie trzeba będzie czekać miesiąc na odbiór dokumentu w urzędzie w gminy. Jak w takiej sytuacji dowiedzieć się, czy nasz dowód jest już przygotowany? Nie trzeba wcale kontaktować się z pracownikami urzędu. Nowym rozwiązaniem jest serwis internetowy MSW z e-usługami www.obywatel.gov.pl uruchomiony w związku z ostatnimi zmianami w prawie. Pozwala on bezpłatnie sprawdzić, czy dowód jest gotowy do odbioru w urzędzie gminy, w którym składany był wniosek. Chcąc dostać taką informację, wystarczy wpisać na stronie numer wniosku o wydanie dowodu osobistego, znajdujący się na potwierdzeniu jego złożenia, który otrzymuje się przy pierwszej wizycie w urzędzie gminy. Odpowiedź na pytanie pojawi się na ekranie komputera po chwili. Jeśli będzie pozytywna, to oznacza, że możemy zgłosić się po odbiór dowodu. W przeciwnym razie trzeba cierpliwie czekać i ponownie sprawdzić stan naszej sprawy, np. następnego dnia. Skorzystanie z serwisu jest bezpłatne i nie wymaga posiadania podpisu elektronicznego ani profilu zaufanego ePUAP.
Podstawa prawna
Art. 24 ust. 4 ustawy z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 167, poz. 1131 ze zm.).