Rząd przyjął projekt założeń nowelizacji prawa rodzinnego opracowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego. Przewiduje on skonsolidowanie w jednym dokumencie zagadnień dotyczących m.in. ochrony osób niepełnosprawnych i postępowań opiekuńczych.

Projekt zakłada zastąpienie instytucji ubezwłasnowolnienia bardziej elastycznymi środkami, które mają być dopasowane do potrzeb konkretnych osób. Rozwiązania zaproponowane przez komisję kodyfikacyjną mają na celu odejście od pozbawiania danej osoby zdolności do czynności prawnych w zakresie tylko luźno powiązanym z jej stanem psychicznym. Regułą ma być kompleksowe i indywidualne podejście do rozpoznawania poszczególnych przypadków.

Projekt przewiduje nową instytucję, a mianowicie tzw. pełnomocnictwo opiekuńcze. Umożliwia ona dorosłej i sprawnej psychicznie osobie ustanowienie w formie aktu notarialnego konkretnego pełnomocnika, który byłby upoważniony do podejmowania w jej imieniu określonych czynności, na wypadek gdyby doznała w przyszłości zaburzeń psychicznych.

Kolejne rozwiązanie zakłada wdrożenie procedury wyrażania zgody przez sąd na umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w Polsce, orzeczonej przez zagraniczny sąd lub inny właściwy zagraniczny organ. W praktyce oznacza to, że polski sąd opiekuńczy będzie wszczynał postępowania z urzędu na podstawie wystąpienia zagranicznego sądu bądź organu innego kraju.

W nowelizacji zaproponowano także wprowadzenie jednorodnego składu (jeden sędzia) we wszystkich sprawach opiekuńczych, z możliwym wyjątkiem w sprawach o przysposobienie. W tym drugim przypadku nie zachodzi bowiem kolizja w zakresie możliwości łączenia wniosków w sprawach opiekuńczych.