statystyki

Przymus leczenia się przez skazanych powinnien zbadać TK

06.03.2015, 12:12; Aktualizacja: 06.03.2015, 13:11

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaapelowała do prezydenta o zaskarżenie do Trybunału Sprawiedliwości nowych przepisów kodeksu karnego, które przewidują możliwość skierowania na przymusową terapię osoby już po zakończeniu odbywania przez nią kary więzienia oraz wprowadzają karę do dwóch lat pozbawienia wolności za niewywiązanie się z tego obowiązku.

W swoim apelu do prezydenta eksperci fundacji helsińskiej zwracają uwagę, że nowelizacja z 20 lutego 2015 r. idzie zupełnie przeciwnym kierunku niż dotychczasowe przepisy kodeksu karnego oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Eliminuje ona bowiem obecne możliwości zwolnienia warunkowego oraz zaliczenia na poczet kary środka zabezpieczającego, a jednocześnie przyjmuje jako zasadę dopuszczalność podwójnego karania za ten sam czyn (raz sankcją o charakterze karnym, raz sankcją o charakterze leczniczym). Tym samym narusza ona zakaz wynikający z art. 2 konstytucji, a także art. 30 konstytucji wyrażający zasadę równości wobec prawa.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane