statystyki

Dyscyplinarki dla szefów więzień, w których wypożyczano skazanych

03.03.2015, 13:24; Aktualizacja: 03.03.2015, 15:52

Dyrektorzy dwóch zakładów karnych, których więźniowie byli "wypożyczani" do nieodpłatnych prac na rzecz prywatnej firmy przy budowie jednego z węzłów autostrady A2, zostali pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej, mimo że najprawdopodobniej nie przyczynili się do tego nagannego procederu. Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez pracowników służby więziennej wszczęła też warszawska prokuratura.

W odpowiedzi na zapytanie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka resort sprawiedliwości stwierdził, że to dyrektorzy więzień w Garbalinie i w Łowiczu w październiku 2013 r. dwukrotnie skierowali osadzonych do prac przy obwodnicy w okolicy Żyrardowa bez wcześniejszego podpisania z nimi umów o zatrudnienie osób pozbawionych wolności. Powołał się przy tym na wyniki kontroli zleconej przez dyrektora Służby Więziennej gen JackaWłodarskiego, która wykazała nieprawidłowości związane z "wynajmowaniem" więźniów oraz "rażące naruszenie obowiązujących przepisów" przez dyrektorów obu wymienionych więzień. W konsekwencji szef więziennictwa polecił wytoczenie im spraw dyscyplinarnych. A zdaniem ministerstwa ujawnione nieprawidłowości całkowicie uzasadniały podjęte przez niego czynności. 


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane