Przypomniała, że ustawa jest realizacją jej zapowiedzi z expose i będzie skierowana „do wszystkich, którzy tej pomocy potrzebują, ale jednocześnie nie mogą z niej skorzystać, ze względu na swój status materialny”.
Wizyta premier w Centrum Interwencji Kryzysowej „Caritas” na kieleckim Czarnowie ma związek z rozpoczynającym się w poniedziałek Tygodniem Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem – akcją organizowaną od 2000 roku. „Odwiedziłam Caritas nieprzypadkowo, bo to jedno z tych miejsc, gdzie od dzisiaj przez siedem dni będzie świadczona nieodpłatna pomoc prawna (w ramach tej akcji)” – tłumaczyła.
Celem Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jest zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych. Od 23 do 28 lutego w całym kraju organizowane są dyżury, podczas których udzielane są bezpłatne porady prawne, w które zaangażowani są prawnicy, policjanci i prokuratorzy. Organizowane jest także wsparcie psychologiczne dla pokrzywdzonych.
„To jest taki dobry początek tego, co może dziać się od stycznia 2016 roku, kiedy to 1,5 tys. placówek będzie taką nieodpłatną pomoc przedsądową świadczyło” – oceniła premier rozpoczynającą się akcję. Dodała, że w tym zakresie planowana jest współpraca z organizacjami pozarządowymi. Zaznaczyła, że 25 proc. z tych punktów będzie obsługiwane przez osoby z takich właśnie organizacji. „Będziemy również uruchamiać 42 infolinie ogólnopolskie, z których będzie można korzystać, zadzwonić i usłyszeć nie tylko - co powinno się zrobić, o swoich prawach, które przysługują, ale także o obowiązkach, które trzeba wypełnić” – zapowiedziała.
Jak mówiła, w ubiegłym roku w ramach tygodnia pomocy z nieodpłatnej pomocy prawnej dla ofiar przestępstw skorzystało ponad 2 tys. osób. "Skala potrzeb jest ogromna. Nasza ustawa jest odpowiedzią na te potrzeby. Tych osób nie można zostawić bez pomocy" - dodała Kopacz.
Jak poinformował w poniedziałek szef resortu sprawiedliwości Cezary Grabarczyk, prace nad projektem ustawy o darmowej pomocy prawnej, informacji i edukacji prawnej zakończyły się w resorcie sprawiedliwości. Po konsultacjach i uzgodnieniach projekt trafił właśnie do Kancelarii Premiera, niebawem ma zająć się nim Komitet Stały Rady Ministrów.
Jednym z głównych założeń projektu jest utworzenie w kraju co najmniej 1549 punktów, w których nieodpłatnie będzie świadczona pomoc prawna dla osób uprawnionych do świadczeń z pomocy społecznej. Obecnie progi dochodowe uprawniające do takich świadczeń wynoszą 542 zł miesięcznie dla osoby samotnej i 456 zł na osobę w rodzinie.
Punkt świadczenia pomocy prawnej będzie organizowany dla 25 tys. mieszkańców na poziomie powiatowym. Jeżeli powiat liczy mniej niż 50 tys. mieszkańców, to w takim powiecie będą przynajmniej dwa punkty; jeżeli zaś jest więcej mieszkańców, tych punktów będzie odpowiednio więcej na każde kolejne rozpoczynające się 25 tys. mieszkańców.
Przy okazji wizyty w Kielcach, premier Kopacz wzięła także udział w zorganizowanym w Kieleckim Centrum Kultury spotkaniu z aktywnymi na szczeblu regionu kobietami, biorącymi udział w plebiscycie „Kobieta Przedsiębiorcza”. (PAP)