statystyki

Bezpłodność jako przyczyna rozwodu

06.02.2015, 06:06

Bezpłodność może doprowadzić do rozpadu małżeństwa. Zgodnie z prawem będzie to jednak niezawiniony powód rozkładu pożycia - piszą adw. Agnieszka Szczęsna-Krajewska i adw. Kamila Podwapińska.

„Przypisanie małżonkowi winy w spowodowaniu rozkładu pożycia wymaga ustalenia, że obowiązki małżeńskie zostały przez niego naruszone” - tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 23 kwietnia 1998 r. (sygn. I CKN 24/98). Wina to element, który w kategoriach oceny przyczyn rozpadu małżeństwa może być rozpatrywany zarówno w kontekście obiektywnym jak i subiektywnym. Istotne jest, że przypisanie jej jednemu z małżonków wymaga ustalenia, że jego zachowanie przyczyniło się lub było wyłącznym powodem zupełnego i trwałego rozpadu związku.

Nie jest natomiast rolą sądu ocena stopnia przyczynienia każdego z partnerów.

Każdy powód rozpadu małżeństwa wymaga wnikliwego postępowania dowodowego, które ma ustalić winnego takiego stanu rzeczy. Dla wielu małżeństw niezwykle ważne jest posiadanie dzieci. Jak zatem oceniać sytuację, gdy w trakcie trwania związku ujawnia się kwestia bezpłodności jednego lub obojga małżonków?


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane