statystyki

Prezes Trybunału Konstytucyjnego: „Jestem szczęśliwy, bo jestem Polakiem, chrześcijaninem i katolikiem”

26.01.2015, 06:54; Aktualizacja: 28.01.2015, 12:49

Prof. Andrzej Rzepliński otrzymał papieski krzyż Pro Ecclesia et Pontifice w dowód uznania za zaangażowanie w pracę na rzecz Kościoła. I ściągnął na siebie krytykę wielu prawników.

Informację o uhonorowaniu urzędującego prezesa TK, który odznaczenie przyjął z rąk kardynała Kazimierza Nycza, można znaleźć na stronie internetowej archidiecezji warszawskiej. Jak czytamy, „w laudacji ks. Tomasz Dostatni podkreślił zasługi odznaczonego dla Kościoła i systemu prawnego w Polsce. Szczególną uwagę zwrócił na jego działalność w Trybunale Konstytucyjnym i zgodność jego poglądów na przykład na karę śmierci z nauczaniem papieża Jana Pawła II”. Przytoczono też słowa Andrzeja Rzeplińskiego, który oświadczył: Jestem szczęśliwy, bo jestem Polakiem, chrześcijaninem i katolikiem”.

Decyzja prezesa TK o przyjęciu odznaczenia oburzyła m.in. prof. Wiktora Osiatyńskiego, konstytucjonalistę, który w rozmowie z „Gazeta Wyborczą” wyraził nadzieję, iż „prof. Rzepliński jak najszybciej zrezygnuje z funkcji prezesa i sędziego Trybunału Konstytucyjnego”. Także cytowany przez GW dr Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego na Uniwersytecie Warszawskim przyznał, iż jest zszokowany sytuacją.

Nieco łagodniej ocenił ją były prezes TK Jerzy Stępień. - Nie widziałbym niczego niestosownego w przyjęciu tego odznaczenia po zakończeniu kadencji sędziego w TK - stwierdził.


Pozostało 24% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • wjw(2015-01-27 09:56) Zgłoś naruszenie 00

  Najgorsze jest to, że profesor nie wie, iż reprezentuje państwo świeckie a nie Watykan.

  Odpowiedz
 • Czytelnik(2015-01-26 11:23) Zgłoś naruszenie 00

  Po nominacji na Prezesa TK, pan Rzepliński został przedstawiony w "Polityce";"...jest człowiekiem dla którego liczą się tylko przepisy prawa, I można się z nim dogadać w każdej sprawie". Teraz widać, że dosłownie w każdej.

  Odpowiedz
 • Rafał(2015-01-26 12:11) Zgłoś naruszenie 00

  Prof. Rzepliński, z całym szacunkiem, powinien opuścić TK po takich słowach i przyjęciu religijnego odznaczenia. Orzekanie zgodnie z nauczaniem KK to chyba pomyłka. Władze powinny zachować bezstronność w kwestiach światopoglądowych, jak napisano w Konstytucji.

  Odpowiedz
 • Alfons van Worden(2015-01-26 12:42) Zgłoś naruszenie 00

  Chyba żaden prawnik nie powie, że można stosować prawo (dokonywać jego wykładni), zwłaszcza na poziomie konstytucji, bez odniesienia się do jakiegoś spójnego systemu wartości? Cała nasza łacińska cywilizacja opiera się wszak na trzech elementach - personalistycznej filozofii greckiej, zasadach prawa rzymskiego oraz ... etyce chrześcijańskiej.
  I nie trzeba być człowiekiem religijnym, by rozumieć jak ważne jest trzymanie się tych reguł. Historia dowodzi, że odejście od tych reguł prowadziła do rzeczy okropnych, vide: niemieckie obozy koncentracyjne czy sowieckie GUŁAGi. A współcześnie - niedawno austriacki TK dopuścił adopcję dzieci przez pary homoseksualne, czy prawo niektórych państw zachodnich dopuszczające aborcję na życzenie nawet w końcowych fazach ciąży.

  Odpowiedz
 • Joanna Żakowska(2015-01-26 13:30) Zgłoś naruszenie 00

  Prawnicy i tacy naiwni ? A niby który sędzia jest bezstronny ? W tej chwili kościół ma mało wspólnego z chrześcijaństwem . Biznes to biznes . Kościół b. dużo zarobił na przemianach- właściwie to tylko im oddawano majątki bezproblemowo nie myśląc zupełnie o nieporadnych. Ten sędzia widać wiele się przysłużył majątkowi kościoła to i go pochwalili. Proste ?

  Odpowiedz
 • Alfons van Worden(2015-01-27 21:29) Zgłoś naruszenie 00

  Najgorsze jest to, że niektórzy nie wiedzą, iż europejski system prawny opiera się m.in. na etyce chrześcijańskiej właśnie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane