statystyki

Prawo płodu do własnego prawnika

26.01.2015, 07:41; Aktualizacja: 26.01.2015, 09:25

Dzięki poprawce do ustawy zobowiązującej ciężarne nastolatki do uzyskania zgody rodziców na dokonanie aborcji prawnicy w amerykańskim stanie Alabama mogą zyskać nowych, choć nietypowych klientów. Zgodnie z obecnymi przepisami małoletnie dziewczęta, które chcą usunąć ciążę bez zezwolenia ojca lub matki, muszą stanąć przed sądem, a ich przeciwnikiem procesowym będzie pełnomocnik z urzędu reprezentujący noszony przez nie zarodek.

W Alabamie, podobnie jak w 38 innych stanach, nastolatki, które chcą usunąć ciążę, zasadniczo muszą otrzymać na to pisemną zgodę rodziców. Prawo dopuszcza też jednak, aby zamiast nich odpowiednie zezwolenie wydał sąd. Procedura ta wymaga, aby taka nieletnia zaprezentowała przed sądem dowód na to, że wie, na czym polega zabieg aborcyjny, rozumie jego konsekwencje oraz zapoznała się z alternatywnym rozwiązaniami, a także przekonała sędziego, że jest wystarczająco dojrzała, aby podjąć taką decyzję. W założeniu takie postępowanie miało być poufne i niekonfrontacyjne.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane