statystyki

Brak opieki na przyzwoitym poziomie nie jest poważną krzywdą

autor: Dobromiła Niedzielska – Jakubczyk22.01.2015, 07:30; Aktualizacja: 22.01.2015, 08:55
prawo, sąd

Dyrektywa wyraźnie natomiast stanowi, że ryzyko, na które niejako normalnie wystawiona jest cała ludność jakiegoś państwa lub jej część, nie stanowi indywidualnego zagrożenia, które da się zakwalifikować jako poważną krzywdęźródło: ShutterStock

Przyznanie przez państwo Unii ochrony z powodu współczucia lub ze względów humanitarnych, ale nie z uwagi na to, że przybysz po powrocie do własnego kraju mógłby doznać rzeczywistej krzywdy, nie wynika z nakazów dyrektywy 2004/83/WE w sprawie minimalnych norm dla kwalifikacji statusu obywateli państw trzecich lub bezpaństwowców jako uchodźców lub jako osób, które z innych względów potrzebują międzynarodowej ochrony.

 Dlatego państwo członkowskie nie musi otaczać takich osób opieką społeczną ani zdrowotną – orzekł luksemburski Trybunał Sprawiedliwości.

Mohamed M’Bodj przybył dziewięć lat temu do Belgii, prosząc o azyl. Nie uzyskał go. Padł jednak w tym państwie ofiarą agresji, co uczyniło go kaleką. Dotkliwie pobity złożył więc kolejny wniosek o zezwolenie na pobyt ze względów medycznych, a także o przyznanie mu zasiłku zastępującego dochód i zasiłku integracyjnego. Belgijscy urzędnicy imigracyjni i socjalni odmówili tłumacząc, że M’Bodj nie spełnia warunków pozwalających nadać mu obywatelstwo. Skutkiem tego został wpisany na listę cudzoziemców i nie ma prawa osiedlić się w Belgii. Zainteresowany zaskarżył tę decyzję, po czym uzyskał zezwolenie na pobyt przez czas nieokreślony ze względu na stan zdrowia.

Sąd I instancji w Liege rozpatrujący problem socjalny M’Bodja zwrócił się wówczas do krajowego trybunału konstytucyjnego z pytaniem, czy belgijskie prawo narusza konstytucję i przepisy dyrektywy 2004/83, wykluczając przyznanie zasiłku osobie niepełnosprawnej przebywającej w Belgii, mimo że pozwala wypłacać go uchodźcom. Belgijski sąd konstytucyjny zapytał z kolei Trybunał Sprawiedliwości, czy dyrektywa w sprawie statusu przybyszów spoza Unii nie nakazuje równego traktowania pod względem świadczeń społecznych.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane