statystyki

TK: Przepisy prawa o notariacie zgodne z konstytucją

13.01.2015, 13:03; Aktualizacja: 13.01.2015, 13:38

Trybunał orzekł, że brak możliwości zaskarżenia orzeczenia dotyczącego odmowy dokonania czynności notarialnej nie narusza ustawy zasadniczej.

Zaskarżony art. 83 par. 1 prawa o notariacie budził wątpliwości, co znajdowało wyraz w orzecznictwie i literaturze prawniczej. Przedmiotem sporu było, czy odmowa dokonania przez rejenta czynności notarialnej, na którą zainteresowany może wnieść zażalenie do sądu okręgowego, podlega jedno czy dwuinstancyjnej kontroli sądowej.

Trybunał przyjął, że odmowa dokonania żądanej przez zainteresowanego czynności notarialnej, dotyczy jego praw i wolności i może być uznana za "sprawę" w rozumieniu art. 45 ust. 1 konstytucji. W ocenie TK nie przesądza to jednak o konieczności powierzenia jej rozstrzygnięcia "od początku do końca" organom władzy sądowniczej. Sprawę tę rozstrzyga notariusz jako odpowiednik postępowania pierwszoinstancyjnego i od jego decyzji przysługuje zainteresowanemu zaskarżenie, które umożliwia zweryfikowanie jego decyzji przez niezawisły sąd.

Zdaniem TK tak ukształtowana procedura jest zgodna z art. 45 ust. 1, art. 78 konstytucji i art. 176 ust. 1 konstytucji. 


Pozostało 14% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane