statystyki

TK orzeknie w sprawie zażalenia na odmowę dokonania czynności notarialnej

05.01.2015, 14:47; Aktualizacja: 06.01.2015, 01:36

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy brak możliwości zaskarżenia orzeczenia dotyczącego odmowy dokonania czynności notarialnej, nie narusza ustawy zasadniczej.

Chodzi o art. 88 par. 1 prawa o notariacie, który że nie przewiduje możliwości zaskarżenia orzeczenia sądu wojewódzkiego wydanego na skutek zażalenia na odmowę dokonania czynności notarialnej.

Skarżąca spółka z o.o. wniosła do sądu okręgowego zażalenie na odmowę złożenia przez notariusza podpisu pod odczytanym, przyjętym i podpisanym aktem notarialnym. Sąd oddalił jednak odwołanie argumentując, że postanowienie w tej sprawie nie podlega zaskarżeniu.

Zdaniem spółki, art. 83 par. 1 prawa o notariacie, aby mógł być zgodny z konstytucją, powinien przewidywać możliwość zaskarżenia orzeczenia sądu okręgowego wydanego na skutek zażalenia na odmowę dokonania czynności notarialnej, a także precyzyjnie określać przysługujący podmiotowi skarżącemu rodzaj zaskarżenia.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane