statystyki

Nieruchomości: Kiedy zrzec się parceli pod drogę gminną

autor: Leszek Jaworski07.01.2015, 00:00; Aktualizacja: 07.01.2015, 11:59

Wójt 26 października 2014 r. zatwierdził decyzją podział nieruchomości przejętej pod drogę gminną. Były właściciel nieruchomości 4 listopada 2014 r. zwrócił się do starosty o ustalenie odszkodowania za działki przejęte na własność gminy na poszerzenie drogi. Wcześniej, tj. 4 lipca 2013 r., skierował do organu oświadczenie, że rezygnuje z odszkodowania. Właściciel w trakcie postępowania wszczętego przez starostę kwestionował prawidłowość sporządzenia przez rzeczoznawcę operatu szacunkowego. Chodziło o to, że nie wziął on pod uwagę ceny nieruchomości wywłaszczonej pod drogi. Czy starosta postąpił prawidłowo, nie uznając oświadczenia byłego właściciela o zrzeczeniu się odszkodowania?

Starosta postąpił prawidłowo, nie uznając oświadczenia byłego właściciela o zrzeczeniu się odszkodowania za wywłaszczone działki. W orzecznictwie ugruntowany jest pogląd, że co do zasady istnieje możliwość zrzeczenia się roszczenia o odszkodowanie za grunty wydzielone pod drogi publiczne. Może to nastąpić wtedy, gdy takie roszczenie powstaje, tj. po przejściu z mocy prawa danej nieruchomości na własność gminy (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 22 stycznia 2013 r., sygn. akt II SA/Ol 1223/12, wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 lutego 2008 r., sygn. akt I OSK 238/07, www.orzeczenia.nsa.gov.pl).


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane