"W ponad dziesięcioletniej praktyce funkcjonowania KRS zarówno w praktyce jak i w orzecznictwie zidentyfikowano problem tzw. podmiotów martwych. Są to podmioty wciąż figurujące w KRS, jednak niewykonujące obowiązków rejestrowych, nieprowadzące działalności i nieposiadające majątku. Oczywistym jest, że sam fakt istnienia takich podmiotów osłabia wiarygodność rejestru i kwestionuje szereg domniemań - w szczególności domniemanie prawdziwości wpisu. Zatem każdy przypadek obecności w rejestrze podmiotu martwego jest sytuacją niepożądaną z punktu widzenia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego - i powinien być wyeliminowany" - podkreślono w uzasadnieniu do nowych przepisów.
Regulacja wprowadza instytucję uproszczonej likwidacji tzw. martwych podmiotów. W sytuacji podejrzenia, że dany podmiot jest "martwy", sąd rejestrowy ma wszczynać postępowanie, w ramach którego ustali, czy podmiot wykonuje działalność oraz ma zbywalny majątek. Jeśli okaże się, że nie, sąd będzie mógł wykreślić podmiot z rejestru.
Informacja o wszczęciu postępowania przez sąd i jego ewentualnych skutkach będzie podana do publicznej wiadomości, tak, aby każdy zainteresowany mógł zgłosić do sądu przesłanki, które miałyby przemawiać przeciw wykreśleniu podmiotu z rejestru.
Nowela przewiduje także nieodpłatne nabycie przez Skarb Państwa mienia podmiotów martwych i nieprzerejestrowanych z dniem 1 stycznia 2016 r. Roszczenia ich wierzycieli wygasną w terminie roku od chwili nabycia mienia przez Skarb Państwa.
Zgodnie z intencją wnioskodawców ustawa ma też poprawić funkcjonowanie sądów rejestrowych, gdyż wyeliminowanie nieefektywnych postępowań przymuszających przyniesie zarówno oszczędności finansowe, jak i czasu.
Nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r.