Zgodnie z przesłanym właśnie do konsultacji projektem darmowa pomoc prawna będzie przysługiwała każdej osobie, która pobiera świadczenia z opieki społecznej lub która spełnia warunki jej przyznania. Za realizację programu będzie odpowiadał powiat, zawierając co roku porozumienie z radą adwokacką i izbą radcowską co do liczby, specjalności i zasad wynagradzania prawników.

Sprawy z zakresu prawa podatkowego, celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej (z wyjątkiem jej rozpoczynania) nie będą objęte bezpłatną pomocą prawną.

Porady będą finansowane z dotacji celowej z budżetów wojewodów, której wysokość będzie ustalana w oparciu o kwotę bazową, określaną corocznie przez ministra sprawiedliwości. Kwota dotacji stanowi dwunastokrotność iloczynu kwoty bazowej i mnożnika. Jego wielkość zależy zaś od liczby mieszkańców powiatu. Porozumienie między powiatem a ORA i OIRP będzie brało pod uwagę, że kwota bazowa odpowiada miesięcznym kosztom ponoszonym na wynagrodzenie za udzielanie pomocy prawnej przez pić dni w tygodniu przez cztery godziny dziennie.

Każdy adwokat i radca prawny będą zobowiązani do dokumentowania każdego przypadku udzielania porad prawnych, czasu ich trwania, formy i przedmiotu. Prawnicy będą mogli odmówić świadczenia pomocy tylko z ważnych powodów, o których należy poinformować osobę uprawnioną.

Harmonogram i punkty udzielania pomocy prawnej będą ustalały powiaty w porozumieniu z gminami.

Projekt ustawy reguluje też kwestię udzielania nieodpłatnej informacji o obowiązujących przepisach w danej dziedzinie, sposobach uzyskania pomocy prawnej lub innego rodzaju pomocy dotyczącej rozwiązywania problemów prawnych. W wojewódzkim centrum informacji prawnej będzie funkcjonowała przeznaczona do tego infolinia, a za jej obsługę będzie odpowiadała organizacja pozarządowa.