Najważniejszą zmianą, jaka weszła w życie w tamtym czasie było dodanie art. 62a, dającego prokuratorowi oraz sądowi możliwość umorzenia postępowania karnego wobec sprawcy posiadającego nieznaczne ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych na własny użytek. Nowelizacja rozszerzyła również katalog alternatywnych metod o charakterze leczniczym.
Z analizy HFPC wynika, że liczba umorzeń spraw o posiadanie narkotyków, w tym umorzeń na podstawie art. 62a u.p.n. - najważniejszej zmiany nowelizacji - jest jednak wciąż stosunkowo mała.
Autorzy opracowania zarzucają, że art. 62 a jest nieprecyzyjnie sformułowany, a przesłanki od spełnienia których zależy możliwość umorzenia postępowania, nie zostały w nim w żaden sposób zdefiniowane i mają charakter ocenny. Dlatego postulują opracowanie przez prokuratora generalnego stosownych wartości granicznych dla poszczególnych substancji psychoaktywnych, definiujących pojęcie ich "nieznacznej ilości".
Pomimo tych mankamentów zdaniem Piotra Kubaszewskiego, prawnika HFPC i autora raportu nowelizacja jest krokiem w dobrym kierunku.
PS/źródło:HFPC
Głównym postulatem płynącym z raportu jest zatem konieczność opracowania przez Prokuratora Generalnego stosownych wartości granicznych dla poszczególnych substancji psychoaktywnych, definiujących pojęcie ich „nieznacznej ilości”. - See more at: http://www.hfhr.pl/nowelizacja-ustawy-o-przeciwdzialaniu-narkomanii-raport-hfpc/#sthash.sGZ9W8FQ.dp