Rzecznik praw obywatelskich przygotował zestawienie problemów, które stwarzają największe zagrożenie dla praw człowieka i obywatela w naszym kraju. Zwrócił też uwagę na obszary, w których odnotowano wyraźny postęp, bądź zapowiedziano pozytywne zmiany.

RPO do najistotniejszych problemów zalicza brak efektywnych regulacji prawnych i działań administracji w sytuacji skrajnej biedy, wykluczenia społecznego i bezdomności.

Zwraca też uwagę na trudności w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, finansowanej ze środków publicznych. W ocenie RPO system jest wciąż nieefektywny i mało przyjazny pacjentom.

Rzecznik alarmuje również, że w dalszym ciągu utrzymują się problemy związane z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości. W tym kontekście wskazuje przede wszystkim na opieszałość działania sądów, skazywanie i przetrzymywanie w więzieniach osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz brak dostatecznej pomocy materialnej dla ofiar przestępstw. Ubolewa również nad niedostatecznym wykorzystywaniem mediacji.

Wytyka też, że system wsparcia przez państwo i władze samorządowe osób najsłabszych w środowisku lokalnym - mimo prób reformowania - nie pomaga w przezwyciężaniu ich trudnej sytuacji życiowej.

RPO wśród problemów wymienia także niski poziom systemu stanowienia prawa, brak skutecznych mechanizmów chroniących osoby starsze przed nieuczciwymi praktykami handlowymi czy też nowe zagrożenia wynikające z braku dostatecznej ochrony prywatności i danych osobowych, zwłaszcza w sferze komunikacji elektronicznej.

Zagrożenia dostrzega również w braku skutecznych rozwiązań prawnych w odniesieniu do problemów związanych z reprywatyzacją, niskiej skuteczności regulacji prawnych dotyczących bezpieczeństwa imprez masowych i zgromadzeń publicznych oraz w zbyt małej efektywności środków ochrony przed dyskryminacją i przemocą w rodzinie.

Rzecznik pozytywnie odniósł się natomiast do odblokowania polityki senioralnej i międzypokoleniowej, rozwoju polityki prorodzinnej państwa i zwiększenia skuteczności działań służących ograniczeniu skali bezrobocia.

PS/źródło: RPO