Premier Turcji poinformował o zniesieniu wiz dla Polaków. Ahmet Davutoglu podczas uroczystego koncertu w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie powiedział, że to prezent na zwieńczenie obchodów 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Turcja i Polską.

„Przed chwilą podjęliśmy decyzję zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków, którzy chcą licznie odwiedzić kraj, w którym zmarł ich wielki wieszcz Adam Mickiewicz. Każdy mieszkaniec Lechistanu czyli Polski może bez żadnych obwarowań i przeszkód odwiedzać Stambuł tak jak jego przodkowie” - mówił do premier Ewy Kopacz i gości w teatrze premier Turcji.

Szefowa polskiego rządu podkreśliła, że to bardzo dobra wiadomość dla polskich turystów, którzy teraz będą spędzać nie tylko lato w Turcji. „To jest też dobra wiadomość dla tureckiego kraju, oni tam zostawią swoje pieniądze" - mówiła do premiera Turcji. Ahmet Davutoglu wyznał, że liczy na rewanż ze strony Ewy Kopacz w kwestii zwiększenia frekwencji lotów do Turcji i udziału Polski w negocjacjach w sprawie zniesienia obowiązku wiz Schengen dla obywateli Turcji.

„Polska jest zawsze rzecznikiem spraw Turcji na forum międzynarodowym i bardzo dziękujemy za to wsparcie” - podsumował Ahmet Davutoglu. Ewa Kopacz zapewniła, że Polska będzie zawsze dobrym ambasadorem Turcji w Unii Europejskiej. Premierzy Polski i Turcji podkreślali też, że kończą się obchody 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych, ale przyjaźń trwać będzie nadal.

Podczas uroczystego koncertu na scenie prezentują się artyści z Turcji: Państwowa Orkiestra Symfoniczna z Bursy, Państwowy Zespół Tańca Ludowego, Państwowy Chór Tureckiej Muzyki Ludowej z Ankary oraz Zespół Tureckiej Muzyki Dawnej ze Stambułu.