Nie będzie Allaha w testamencie

26.11.2014, 14:15; Aktualizacja: 26.11.2014, 14:57

Samorząd prawniczy Anglii i Walii wycofał właśnie kontrowersyjny dokument zawierający wytyczne dotyczące sporządzania testamentów zgodnie z zasadami szariatu. Po tym, jak na korporację spadła fala krytyki ze strony resortu sprawiedliwości i samych prawników, jej prezes przeprosił wszystkich za publikację.

Kodeks dobrych praktyk opracowany przez Brytyjskie Towarzystwo Prawnicze (The Law Society), samorząd zawodowy skupiający angielskich i walijskich prawników specjalizujących się w sprawach cywilnych (solicitors) został rozpowszechniony w marcu b.r. Zawierał on wiele praktycznych wskazówek, które miały ułatwić udzielanie pomocy w zakresie prawa spadkowego muzułmanom. Zgodnie z kodeksem mężczyźni mieli z zasady uzyskiwać dwa razy większy udział w spadku niż kobiety z tej samej klasy spadkobierców. Z dziedziczenia całkowicie wykluczeni mieli być rozwodnicy, nieślubne i adoptowane dzieci oraz innowiercy. Wytyczne nie przyznawały uprawnień do spadku dzieciom i rodzeństwu, choć mogli oni otrzymać tzw. „wolną” część majątku, która nie podlega rozdysponowaniu między prawowitych spadkobierców.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane