statystyki

HFPC: Postępowanie w sprawach nieletnich wymaga zmian

21.11.2014, 14:17; Aktualizacja: 21.11.2014, 15:02

Helsińska Fundacja Praw Człowieka opublikowała raport, w którym zwraca uwagę na potrzebę przygotowania nowej, kompleksowej ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Raport "Dzieci po drugiej stronie muru" powstał w oparciu o monitoring placówek dla nieletnich, który HFPC prowadziła w okresie od czerwca 2013 r. do września 2014. Zostały nim objęte łącznie 24 placówki różnego typu, w tym policyjne izby dziecka, młodzieżowe ośrodki wychowawcze oraz schroniska dla nieletnich i zakłady poprawcze.

W ocenie fundacji obecny system odpowiedzialności nieletnich, w którym nadzór nad poszczególnymi typami jednostek rozproszony jest na pięć różnych ministerstw, ma poważne luki. I może zagrażać prawom i wolnościom wychowanków placówek.

Z raportu wynika także, że w tych miejscach często naruszane jest prawo nieletnich do prywatności oraz ograniczany jest dostęp do środków czystości.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane