Wolta tuż przed nadzwyczajnym zjazdem radców

20.11.2014, 08:15; Aktualizacja: 20.11.2014, 08:28

Nie widzę możliwości uchwalenia nowego kodeksu etyki. Narażamy się na przyjęcie regulacji, która będzie stanowiła bubel legislacyjny i prawny – napisał dziekan warszawskiej OIRP Włodzimierz Chróścik w liście rozesłanym do dziekanów innych izb. I przedstawił własny projekt nowelizacji obowiązującego kodeksu. Prawnik.pl dotarł do obydwu dokumentów.

Ton listu, który dziekani otrzymali we wtorek późnym wieczorem, jest wyjątkowo ostry. Zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę łagodne usposobienie i powszechnie znaną koncyliacyjność jego autora. Tym razem mec. Chróścik nie owija w bawełnę. „Proponuję odstąpić od uchwalania nowego Kodeksu Etyki Radcy Prawnego” – pisze wprost.

Podstawowe zarzuty wobec propozycji, które zostaną poddane pod osąd delegatów na nadzwyczajny zjazd? Są nieaktualne ( z uwagi na niedawno uchwaloną nowelizacją ustawy o radcach prawnych), wiele rozwiązań stanowi zbyt daleko idącą ingerencję w wykonywanie zawodu radcy prawnego i godzi w wyznawane przez radców wartości, wreszcie całość ma poważne legislacyjne braki, których – przy pośpiesznym dopracowywaniu finalnej wersji kodeksu w trakcie obrad – nie da się wyeliminować. „Trudno oczekiwać, że nawet kilkuset profesjonalnych prawników w ciągu kilkunastu godzin rozstrzygnie wątpliwości narosłe w trakcie wielomiesięcznej pracy nad projektem” – podkreśla Włodzimierz Chróścik.

Dziekan największej izby radców niejako wyprzedzeniowo odpiera też argumenty, iż nieuchwalenie długo zapowiadanego kodeksu będzie oznaczać blamaż całej korporacji i falę niepochlebnych publikacji. „Bieżący PR nie może być ważniejszy niż dobro tysięcy członków samorządu” – zaznacza.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane