statystyki

RPO: Opłata manipulacyjna to ukryty podatek

19.11.2014, 13:07; Aktualizacja: 20.11.2014, 14:20

Trybunał Konstytucyjny na wniosek rzecznika praw obywatelskich zbada, czy brak określenia maksymalnej opłaty egzekucyjnej i manipulacyjnej w przepisach ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, jest zgodny z konstytucją.

Wątpliwości prof. Irena Lipowicz w pierwszej kolejności dotyczą opłat, które są ustalane stosunkowo. Dla przykładu, za zajęcie świadczeń z ubezpieczenia społecznego u zobowiązanego pobiera się 5 proc. kwoty należności, ale nie mniej niż 1 zł 40 gr., natomiast za zajęcie wynagrodzenia - 4 proc., ale nie mniej niż 2 zł 50 gr. Wyłączając przypadek opłaty egzekucyjnej za zajęcie nieruchomości (wynoszącej 8 proc., ale nie wyższej niż 34 tys. 200 zł kwoty egzekwowanej należności), nie ma określonej górnej granicy kwoty pobieranej za czynności egzekucyjne wymienione w art. 64 ustawy o postępowaniu administracyjnym w administracji. Podobna konstrukcja ma miejsce w przypadku opłaty manipulacyjnej, która wynosi 1 proc. kwoty egzekwowanych należności, ale nie może być niższa niż 1 zł 40 gr. Wszystkie te opłaty ulegają podwyższeniu z końcem każdego kwartału odpowiednio do wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych.


Pozostało 26% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane