statystyki

Wykonywanie orzeczeń zagranicznych w Polsce

17.11.2014, 05:47; Aktualizacja: 17.11.2014, 10:52
Maciej Grudziński, radca prawny w kancelarii „Rosicki, Grudziński & Co.”

Maciej Grudziński, radca prawny w kancelarii „Rosicki, Grudziński & Co.”źródło: Materiały Prasowe

Od 10 stycznia 2015 r. państwa UE stosować będą przepisy nowego rozporządzenia, które mają uprościć procedury związane z wykonywaniem orzeczeń wydanych w innych państwach członkowskich. Radca prawny Maciej Grudziński liczy na to, że nowe regulacje usunął praktyczne problemy związane m.in. z zabezpieczeniem roszczeń.

W ramach obszaru Unii Europejskiej (UE) dochodzi do wielu sporów sądowych, w których strony procesu pochodzą z różnych państw członkowskich. Dobrym przykładem są sprawy związane z międzynarodowym przewozem towarów, gdzie nadawca, przewoźnik, odbiorca jak i ubezpieczyciele różnych interesów majątkowych pochodzą najczęściej z zupełnie różnych państw UE.

W 2013 r. doszło w Niemczech do procesu sądowego wszczętego przez ubezpieczyciela ładunku przeciwko polskiemu przedsiębiorstwu transportowemu. Sąd niemiecki stwierdził, że roszczenie regresowe ubezpieczyciela jest uzasadnione i zasądził odszkodowanie od polskiego przewoźnika. Powyższe orzeczenie uprawomocniło się, a ponieważ przewoźnik odszkodowania nie zapłacił, niemiecki wierzyciel zdecydował się na wszczęcie egzekucji w Polsce. Postępowanie egzekucyjne zakończyło się odzyskaniem 100 proc. należności (w tym także wszelkich kosztów), jednak przebieg postępowania o stwierdzenie wykonalności wyroku niemieckiego ujawnił spore problemy z prawidłowym stosowaniem przepisów unijnych w Polsce. Warto więc wskazać, gdzie pojawiają się komplikacje przy zabezpieczaniu roszczeń w tego typu sprawach.

Stwierdzenie wykonalności wyroku zagranicznego w Polsce – niezależnie czy orzeczenie pochodzi z państwa UE czy też nie – następuje poprzez nadanie klauzuli wykonalności. W obu przypadkach, po nadaniu klauzuli wierzyciel ma już w ręku tytuł zabezpieczenia (zob. art. 47 ust. 2-3 rozporządzenia Bruksela I oraz art. 11512 § 1 k.p.c.) i może zwrócić się do organu egzekucyjnego o zabezpieczenie swych roszczeń np. poprzez zajęcie ruchomości dłużnika czy jego wierzytelności z rachunku bankowego lub też obciążenie nieruchomości hipoteką przymusową. Choć dłużnik może jeszcze wnieść zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności, to jednak ustanowione w międzyczasie zabezpieczenie ogranicza ryzyko nieudanej egzekucji. Gdzie zatem może pojawić się problem?


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane