statystyki

Inwigilacja brytyjskich prawników przez służby jest na porządku dziennym

07.11.2014, 12:54; Aktualizacja: 07.11.2014, 15:08

Brytyjskie agencje wywiadowcze regularnie podsłuchują komunikację prawników z ich klientami co najmniej od 2002 r., ignorując tym samym fakt, że jest ona objęta tajemnicą zawodową.

Potwierdzają to dokumenty służb kontrwywiadu (MI5), wywiadu wojskowego (MI6) oraz służby odpowiedzialnej za wywiad elektroniczny (GCHQ) ujawnione w ramach procesu toczącego się przed specjalnym trybunałem rozpatrującym skargi na działalność służb specjalnych (Investigatory Powers Tribunal, IPT). Sprawę przed sąd wnieśli dwaj Libijczycy, Abdel Hakim Belhaj i Sami al-Saadi, którzy w ramach połączonej operacji MI5 i CIA wraz ze swoimi rodzinami zostali w 2004 r. porwani, a następnie odesłani do Libii, gdzie mieli zostać skazani przez reżim Kaddafiego. Po ujawnieniu programów masowej inwigilacji przez Edwarda Snowdena obaj mężczyźni zaczęli obawiać się o zachowanie poufności swojej korespondencji z reprezentującymi ich prawnikami. W złożonym pozwie oskarżają rząd brytyjski o współudział w porwaniu oraz naruszenie ich prawa do uczciwego procesu poprzez inwigilację ich komunikacji z adwokatami.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane