Adwokat ma prawo reprezentować człowieka w sporze z państwem

autor: Jacek Dubois18.09.2014, 19:00; Aktualizacja: 23.09.2014, 08:31
Jacek Dubois

Jacek Duboisźródło: Materiały Prasowe

O tym, że nie tylko prawem, lecz i obowiązkiem adwokata jest udzielanie pomocy potrzebującym, uczy się już na kursach przygotowawczych na wydział prawa. Jeśli się tego nie wie, to może warto się zastanowić, czy się nie zaniedbało własnej edukacji.

Zdobywanie władzy to sztuka. Jedni osiągają ją dzięki kompetencjom, inni za pomocą siły lub intryg. Pan mec. Andrzej Nogal, chcąc zostać wybrany dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej, postanowił zdyskredytować stołeczne władze adwokatury, uderzyć w podstawowe zasady jej funkcjonowania, by po wywołaniu ogólnego zamętu zjawić się na białym koniu jako mąż opatrznościowy.

Metoda stara jak świat. Już 2500 lat temu Sun Tzu, genialny strateg wojenny, zalecał, aby łowić ryby w mętnej wodzie. Inicjować i wykorzystywać zamęt w szeregach przeciwnika do osiągania własnych celów. Nie sądzę jednak, by mec. Nogal dzięki tej taktyce osiągnął wyborczy sukces. Adwokatura wierna swoim zasadom przetrwała II wojnę światową, realny socjalizm i stan wojenny. Przetrwa ambicje mec. Nogala. Mężowie opatrzności są potrzebni, gdy służą dobrym sprawom. Chaos i destrukcja z opatrznością nie mają nic wspólnego. Tymczasem dla mec. Nogala ataki na samorząd i adwokackie zasady stały się narzędziem w drodze ku władzy. Zdeprecjonować instytucję, którą chce się zarządzać, to metoda spalonej ziemi. Czy etyczne jest niszczenie wartości, których chce się być rycerzem?

Adwokackie abecadło


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane