W ramach ogólnopolskiej akcji pro bono „Niebieski parasol” organizowanej przez samorząd radców prawnych kilka izb bardzo poważnie potraktowało hasło zwiększania dostępu do usług prawnych i postanowiło stworzyć punkty udzielania darmowych porad w centrach handlowych. Koledzy z palestry są zdegustowani wyborem takiej lokalizacji.

Pod hasłem „Praca – Rodzina – Biznes” już po raz czwarty radcowie prawni i aplikanci radcowscy z ponad 300 miast i miasteczek na terenie całej Polski będą świadczyć bezpłatną pomoc prawną. Inaczej niż w latach ubiegłych, kiedy z ich porad można było korzystać tylko przez jeden dzień, tym razem akcja pro bono potrwa od 22 do 27 września.

W tym roku kilka okręgowych izb bardzo dosłownie potraktowało też zalecenie władz Krajowej Rady Radców Prawnych, aby wyjść z ofertą pomocy i edukacji prawnej do ludzi, dlatego obok tradycyjnych punktów obsługi zainteresowanych, takich jak kancelarie i siedziby samorządów lokalnych, w niektórych miastach będzie można znaleźć prawników w miejscach, w których zwykle bywają oni jedynie prywatnie. Radcowie z Wrocławia, Włocławka i Torunia będą bowiem udzielać porad prawnych w centrach handlowych. – Może to nietypowa lokalizacja na świadczenie tego rodzaju usług, ale chcieliśmy wybrać najbardziej uczęszczane i popularne wśród mieszkańców miejsce spędzania czasu wolnego. Zwłaszcza że galeria chętnie przystała na naszą propozycję, pomaga nam w rozpromowaniu akcji i dotarciu do jak największej liczby osób – tłumaczy Małgorzata Nierzewska koordynująca „Niebieski parasol” w OIRP we Wrocławiu.

Jeden z punktów obsługi klientów powstanie tam w Centrum Handlowym „Magnolia”. – Na początku niektórzy dość sceptycznie podchodzili do pomysłu udzielania porad prawnych w rozstawionym na rynku namiocie, gdyż obawiali się, że jest tam może zbyt głośno i tłoczno. Za to propozycja zorganizowania takiego punktu w centrum handlowym nie budziła większych kontrowersji. Nie dość, że jest to bardzo popularne miejsce, to ma też znakomite zaplecze techniczne. A przede wszystkim będziemy tam widoczni dla ludzi – wyjaśnia Agnieszka Regel-Brajsa, rzecznik prasowy OIRP w Toruniu. W odgrodzonym barierkami patio toruńskiego Centrum
Handlowo-Rozrywkowego Plaza zostaną rozstawione niebieskie stoliki poprzedzielane roll upami (czyli stojakami reklamowymi), dzięki czemu radca prawny będzie mógł porozmawiać z klientem w cztery oczy.

Koledzy adwokaci nie wierzą jednak, aby centra handlowe zapewniały wystarczająco intymne warunki, aby móc spokojnie i w zaufaniu pomóc zainteresowanym w podjęciu odpowiednich kroków prawnych. – Mówiąc delikatnie, zdziwiłem się, kiedy dowiedziałem się, gdzie zamierzają zorganizować swoją akcję koledzy radcy prawni z Wrocławia. Nie wydaje mi się, aby galeria handlowa była miejscem odpowiednim miejscem do świadczenia profesjonalnych usług prawnych. Nie tylko nie pozwala ono na zachowanie tajemnicy i standardów rzetelności zawodowej, ale też zwyczajnie nie licuje z powagą zawodów prawniczych – wzburza się mec. Bartosz Skowroński, adwokat z Wrocławia.

W mediach społecznościowych można też przeczytać komentarze, że tego rodzaju akcje w centrach handlowych nie powinny być firmowane przez prezydenta RP, który w tym roku sprawuje patronat nad „Niebieskim parasolem”.

Sami radcowie nie rozumieją krytyki ze strony kolegów z palestry, sugerując, że to wypadkowa ich konserwatywnego, staroświeckiego myślenia o wykonywaniu zawodu prawnika. – Do historii przeszły czasy, kiedy nielicznym klientom pomagali nieliczni prawnicy. Jesteśmy młodym, nowoczesnym samorządem, który próbuje dostosować się do realiów rynkowych, a jednocześnie dba o standardy profesjonalizmu. Wiadomo, że żaden radca nie będzie sporządzał opinii prawnej w centrum handlowym, ale może odpowiedzieć tam na wiele ogólnych pytań i poradzić klientowi, jakie kroki powinien podjąć dalej – podkreśla Agnieszka Regel-Brajsa.

Powołuje się przy tym na przykład Anglii, gdzie kilka lat temu na mocy ustawy popularnie zwanej Tesco law kancelarie straciły monopol na doradztwo prawne. Obok nich pojawiły się tzw. alternatywne struktury biznesowe, podmioty z licencją na świadczenie pomocy prawnej, w których udziałowcami lub właścicielami mogą być przedsiębiorcy bez dyplomu ukończenia studiów prawniczych. Kilkaset takich punktów działa już m.in. w supermarketach, galeriach handlowych i bankach.

Zobacz miejsca, w których będą udzielane porady prawne TUTAJ.