Przedłużone kadencje działaczy. Zwierzęta w służbach lepiej chronione. Sejm przeciwko corocznej waloryzacji kryterium. Fundusz ministra zatwierdzony

• Przedłużone kadencje działaczy
Tak wynika z nowelizacji specustawy covidowej, którą na ostatnim posiedzeniu uchwalił Sejm. Umożliwi im ona kontynuowanie działalności aż do wyłonienia organów na nową kadencję (ale nie dłużej niż do 90 dni od odwołania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego). Projekt takiej zmiany przepisów przygotowali posłowie Koalicji Polskiej – PSL, UED, Konserwatyści. Zyskał on akceptację większości partnerów społecznych reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego, pozytywnie zaopiniował go także rząd. Ustawa trafi teraz do Senatu.
ŁG
• Zwierzęta w służbach lepiej chronione
Posłowie przyjęli nowelizację ustawy o policji oraz niektórych innych ustaw, która reguluje status prawny zwierząt (psów i koni) w formacjach mundurowych. Do tej pory np. psy, którymi nie miał się kto zająć, trafiały zwykle do schronisk, a tylko nieliczne do specjalnych ośrodków. Zgodnie z nowymi przepisami opiekun emerytowanego psa lub konia otrzyma wsparcie – comiesięczny ryczałt z tytułu zwrotu kosztów jego wyżywienia. Zapewnione zostaną mu także środki na badania profilaktyczne i leczenie zwierzęcia. Ustawą zajmie się teraz Senat.
PS
• Sejm przeciwko corocznej waloryzacji kryterium
Co trzy lata będzie weryfikowana wysokość kryterium dochodowego obowiązującego przy wnioskowaniu o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego (FA). Wprawdzie Senat chciał, aby zmiana progu miała miejsce co roku, ale Sejm głosując nad ostateczną wersją ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z świadczeniami na rzecz rodziny odrzucił jego poprawkę. Ustawa, którą teraz musi podpisać prezydent, przewiduje również rozszerzenie katalogu danych potrzebnych do przyznania zasiłku na dziecko i świadczeń z FA, które gminy będą ustalały samodzielnie.
MT
• Fundusz ministra zatwierdzony
Sejm nie poparł uchwały Senatu w sprawie odrzucenia nowelizacji z ustawy o systemie oświaty i ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Nowe przepisy umożliwią ministrowi edukacji ustanawianie programów i przedsięwzięć w celu realizacji polityki oświatowej państwa. Tymczasem w opinii Senatu minister nie powinien mieć uprawnień do dowolnego i jednoosobowego decydowania, na jakie cele będą przeznaczane finanse publiczne. Nowelizacja trafi teraz do prezydenta.
UM