Banki się łączą, lecz pełnomocnictwo trwa

autor: Piotr Szymala04.09.2014, 07:40; Aktualizacja: 04.09.2014, 07:42
konto bankowe-euro-waluty-finanse

Połączenie spółek prawa handlowego nie ma wpływu na trwanie pełnomocnictwaźródło: ShutterStock

Połączenie spółek prawa handlowego nie ma wpływu na trwanie pełnomocnictwa, a śmierć osoby fizycznej i jej skutki prawne nie powinny być mechanicznie przenoszone na przypadki ustania podmiotowości osób prawnych.

Władimir Nabokow drwił z tych, którzy starają się upraszczać obrazy, uciekając od niuansów i drobnych różnic w świat zrównywania. Twierdził, że artysta dostrzega przede wszystkim różnice pomiędzy rzeczami, a podobieństwa widzi profan. Z przykrością przychodzi stwierdzić, że chorobie podobieństwa na siłę nie oparł się Sąd Apelacyjny w Warszawie, stawiając tezę, iż „sukcesja generalna, o jakiej mowa w art. 494 kodeksu spółek handlowych, nie zwalnia z obowiązku oceny skutków przekształcenia dla pełnomocnictwa (...). Zastosowanie analogii do śmierci osoby fizycznej pozwala na przyjęcie, że możliwe jest udzielenie pełnomocnictwa, które nie wygasa wraz z ustaniem bytu prawnego spółki. By jednak pełnomocnikiem mogła się stać spółka przejmująca lub nowo zawiązana, odpowiednie zastrzeżenie, uzasadnione treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa, musi się znaleźć w treści pełnomocnictwa”.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane