Aplikacje prawnicze mniej popularne?

autor: Maciej Suchorabski01.09.2014, 07:19; Aktualizacja: 01.09.2014, 09:19
umowa

Rok 2014 zahamował trwający od 2011 roku (1131 kandydatów) spadek zainteresowania aplikacją notarialnąźródło: ShutterStock

Ponad 500 kandydatów mniej niż w roku ubiegłym przystąpi we wrześniu do egzaminów wstępnych. Choć zainteresowanie notariatem nie maleje, mniej osób zdawać będzie na aplikację komorniczą, radcowską i adwokacką.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • sinex(2014-09-02 13:23) Zgłoś naruszenie 20

  Aplikacja=wyjęte z życia 4 lata plus psie zarobki...
  teraz tylko informatyka, technologie...
  Na start o wiele wiele więcej, mniejszy stres i wcześniej można pomyśleć o rodzinie :)
  Pozdrawiam aplikacyjne korpo-mrówki

  Odpowiedz
 • antek(2014-09-01 09:45) Zgłoś naruszenie 00

  Bez aplikacji też można żyć. Wiele osób robi karierę np. w bankach, administracji i ma się nie gorzej niż ich koledzy z aplikacją.

  Odpowiedz
 • k(2014-09-02 09:45) Zgłoś naruszenie 00

  ogólnie obserwować można tendencję, że ci którzy chcą się np. edukować w niektórych kierunkach, prowadzić działalność w zasadzie spotykają różne poważne utrudnienia, zwłaszcza chodzi o niedobory finansowe, pomoc unijna itp. to raczej fikcja, same korporacje za słabo „walczą” o prawa swoich członków, ale nie jest to chyba proste, system jest tak skonstruowany, że może być to „walka z wiatrakami” bez np. przynależności partyjnej i to do rządzącej subwencjonowanej stale partii, zatem po co sporo poświęceń, jeśli zamierzają „podeptać” a takich jednostek niestety nie brakuje, ubożenie postępuje, co jest przykre a odpowiedzialnych za ten proces jak zwykle brak !

  Odpowiedz
 • vvv(2014-09-01 13:24) Zgłoś naruszenie 00

  przecież w obecnej sytuacji na rynku pójście na aplikację to pchanie się w bagno bez żadnych perspektyw...

  Odpowiedz
 • w usługach prawnych konieczne jest nowe podejście(2014-09-02 14:54) Zgłoś naruszenie 00

  Państwo powinno pomyśleć nad rezygnacją z obowiązkowej aplikacji w zakresie innym niż prawo karne. Uprawnienia do reprezentacji sądowej powinny być nadawane prawnikom, którzy wiele lat świadczą pomoc czy usługi prawne państwowo lub prywatnie. Przecież to żadna tajemnica, że jak ktoś się całe lata zajmuje tylko prawem spółek albo prawem konsumenckim to jest to specjalista o niebo lepszy niż absolwent aplikacji. Wynika to nawet z prostej arytmetyki.
  Dzięki temu zamiast parcia na sądy i procesy byłoby parcie na prawo materialne, które w przeciwieństwie do procedur służy zapobieganiu problemów a nie ich leczeniu.
  Jedynie prawo karne powinno pozostać w ramach korporacji - bo gdzie indziej ciężko o praktykę w tym zakresie.
  Byłby to powrót do pierwotnych i słusznych założeń modelu, który mamy. Uważam, że zamknięcie korporacji radców prawnych i zrobienie z tej korporacji "małej adwokatury" jest praprzyczyną wszelkich problemów w naszym systemie prawnym. Ludziom i przedsiębiorcom potrzebni są specjaliści. Szybkie i skutecznie działanie za rozsądne pieniądze, a nie proces sądowy, który zakończy się nie wiadomo kiedy.

  Odpowiedz
 • zecik(2014-09-02 16:32) Zgłoś naruszenie 00

  do polaczka:

  Patrząc na twoje popisy gramatyczne, nie dziwię się, że nie jesteś zbyt rozchwytywany na rynku pracy.

  Odpowiedz
 • polaczek(2014-09-01 23:16) Zgłoś naruszenie 00

  aplikacja to kpina jest kompletnie nieprzydatna niczego nie uczy ponieważ prowadzący nie mają mozliwości w okrojonych godzinach czegokolwiek nauczyć . zresztą po co im konkurencja . dodatkowo trzeba wywalić kupę kasy na ten syf . sam skończyłem aplikację radcowską i uznaję to za stracony czas o pieniądzach nie wspomnę . Niczego się tam nie nauczyłem jedynie stres na egzaminach polegających głownie na rozwiązywaniu testów czyli zero praktyki . Mówię do przyszłych aplikantów jak chcecie coś robić w tym zawodzie idzie lepiej do pracy najlepiej jakiejś kancelarii po kilku latach macie możliwość zdawania egzaminu z wiedzą bez wyrzucania kasy w błoto .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane